Amazon je najväčším eshopom na svete. Od skromných počiatkov v roku 1994 prešiel obrovskými zmenami a extrémnym tempom rastu. Dnes je z neho firma, ktorá jeho majiteľa a generálneho riaditeľa Jeffa Bezosa vyšvihla na prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí na svete. Šialená expanzia sa bohužiaľ nezaobišla bez rozporuplných rozhodnutí. Medzi jedno také patrí aj ničenie nepredaného tovaru namiesto toho, aby ho výrazne zlacnili alebo darovali na dobročinné účely. Znepokojujúce zistenie vyplýva z reportáže britskej televízie ITV.
Spoločnosť má každoročne len vo Veľkej Brtiánii označiť milióny produktov na zničenie. Nejde pritom len o bezcenné veci. Do krabice s nápisom „Destroy“ sa dostáva elektronika, šperky, knihy a iné úplne nové alebo len veľmi krátko používané veci. Televízia natáčala v utajení v sklade nachádzajúcom sa v škótskom meste Dunfermline. Jednotlivé produkty následne trasovala až na skládku, čím potvrdila, že ich Amazon skutočne ničí.
Len za prvý aprílový týždeň tohto roka firma označila na zničenie až 124 000 produktov. Za rovnaký čas sa firma rozhodla darovať 28 000 produktov. Približne 5-násobne menej, než firma poslala na skládku.
„Ostal som šokovaný. Akoby neexistovalo pravidlo toho, čo sa pošle na zničenie a čo nie. Ventilátory od Dyson, vysávače a sem tam aj Macbook alebo iPad. Minule sa na zničenie poslalo 20 000 stále zabalených rúšok,“ povedal bývalý zamestnanec.
Približne polovicu vecí odsúdených na zničenie tvorili vrátené objednávky, druhú polovicu zas tovar, ktorý ešte ani raz nebol otvorený.
Amazon neničí len to, čo patrí jemu
Amazon nepredáva len veci, ktoré patria jemu. Ide o trh, do ktorého sa môžu zapojiť aj predajcovia tretích strán, malé rodinné podniky a tak podobne. Títo predajcovia do skladov Amazonu posielajú svoje produkty a on ich následne zaradí do ponuky na webe. Ak sa však niečo nepredáva dobre, pre predajcov môže byť cenovo efektívnejšie tieto veci označiť ako nepotrebné a tým sa dostávajú do spomínanej krabice označenej slovom „Zničiť“.
Situácia v Škótsku pritom nie je ojedinelá. V Nemecku má zo skladu týždeň čo týždeň odchádzať plne naložený kamión s vecami určenými na zničenie, vyplýva z tohtoročného vyšetrovania organizáciou Greenpeace. Vo Francúzsku podobné správanie zistila miestna televízia ešte v roku 2018.
Spoločnosť plytvanie tovarom odsudzuje a samozrejme popiera. Tvrdí, že skládka, ktorú vystopovala anglickú televíziu ITV v skutočnosti slúži na recyklovanie. Ich cieľom sú „žiadne vyhodené produkty a veľkou prioritou je aj opätovný predaj, darovanie charitám a zodpovedná recyklácia“.
Amazon je známy tým, že zákazníkom poskytuje špičkový servis a nikdy nemá problém s vrátením zakúpeného tovaru. Problém vzniká až vtedy, keď vrátený tovar nechce nikto kúpiť. S čoraz väčším počtom skladov po celom svete, s ktorým súvisí aj väčší počet zákazníkov sa problém nebude zlepšovať, práve naopak.
Nechápem že toto niekoho vzrušuje, ide o neživé veci. Takto sa likviduje aj mäso. Zbytočne zabité zvieratá. Kvóty na rybolov, ak vylovia viac ako majú povolené, zvyšné mŕtve ryby nahádžu do mora.
Tie ohadzovačky paradajkami v Španielsku? To je tiež likvidácia nadúrody, aby udržali cenu.
Spaľovanie obilia? To isté.
Keď minulý rok začala kovid, obrovské počty zvierat šli do kompostu, do kafilérie. Bolo lacnejšie ich zabiť a nechať skompostovať, ako ich nechať žiť o 1-2 mesiace dlhšie. No a niekto sa rozplýva nad zošrotovaným vysávačom, ipadom. Tiež nekupujem vrátený tovar. Vždy je otázka, prečo ho niekto vrátil a prečo zrovna mne by to nemalo vadiť.
A rozdávať to? Tak to je tá najhlúpejšia myšlienka! To by klesli predaje, lebo stále väčšia a väčšia skupina ľudí by čakala kým to bude zadarmo alebo za smiešnu cenu.
Komu by sa páčilo, že si kúpi iphone za 1300 a vrátený kus by ten istý obchod predával za 500 alebo dával zadarmo? Kto by chcel drahý telefón, ktorí budú mať aj socky, lebo ho dostali zadarmo?
Ktorá žena by si kúpila drahú kabelku, keby tú istú charita rozdávala z prebytkov?
A kto by si kúpil zastaranú elektroniku?
Amazon sa chová racionálne. Všetci vyhadzujeme veci, ktoré nám už nie sú potrebné a pritom tiež by sme mali všetko rozdať, keď sa pohoršujeme. My sme kúpili nový TV a starý, funkčný sme nechali odviesť na recykláciu. Tiež sme ho mohli darovať. To stoj čas, lebo niektorí ofrflú aj darované. Chladničky, práčka rovnako. Aj PC. Niekto to predá na súčiastky, ja som to len odniesol do elektra.
Mňa trápi len zabíjanie zvierať, ktoré nakoniec sa nezjedia, ale skompostujú. Alebo ničenie úrody, aby sa zachovala cena. To mi príde nemorálne. V EÚ poľnofirmy dostávajú dotácie na kvantitu toho čo vyprodukujú aj na to, čo zlikvidujú.
Keď sa objaví salmonela z mäse, napr. z južnej ameriky, likviduje sa množstvo ton kuracieho mäsa. Zbytočné tisíce životov. Alebo vypaľovanie pralesov kvôli chovu hov. dobytku. Potom niekde niekto spraví chybu v skladovaní a desiatky ton idú rovno do kafilérie.
Je jedno či živé alebo neživé veci, je to rovnaké plytvanie (surovinami, výrobnými kapacitami i ľudskou prácou), rovnaká škoda aj záťaž na životné prostredie. Navyše, organické veci sú na rozdiel od neorganických rozložiteľné a teda nezaťažujú život.prostredie tak ako neorganické na ktorých likvidáciu či recykláciu sa musí vynaložiť ďalšia spústa práce, námahy, času.. Plytvanie neživými vecami je tiež vážny problém hneď z viacerých dôvodov a nemožno ho podceňovať.
blbe vieš ako by sa v niektorých častiach sveta zaradovali aj tej elektronike „bezcennej“ neživej ???????? ja by som tiež nič také neodmietol !!!!
Sám som daroval už mnohokrát mobily aj staré PC a notebooky !!!!!! Aj keď si pre pár mobilov prišla slobodná mamička ktorá ich dala deťom na hranie aby im nemusela kupovať za pár desiatok € z bazaru……JAKA BOLA RADA AJ ZA TO !!!!!!
a na to mám jednotný názov : KO__TIZMUS…………
Inak aj u nás v Lidli sa denne ničia stovky a stovky kilogramov ešte dobrých potrevín a iných vecí…robil som tam necelý mesiac a mal som dosť !!!!!!!!!