Americkým vedcom z Kolumbijskej univerzity sa podaril obrovský prielom v oblasti medicíny. Obrovský pokrok v miniaturizácii mikročipov im umožnil vyrobiť zariadenie tak malé, že je ho možné do tela vpichnúť pomocou injekčnej striekačky.
Čip má doktorom pomáhať napríklad s meraním teploty, rýchlosti dýchania tlaku krvi či hladiny cukru v krvi. Vďaka tomu by nemusel byť napojený na prístrojoch v nemocnici, ale mohol by byť v pohodlí domova.
Jeden takýto mikročip meria menej než 0,1 ml³, čo je skutočne pôsobivé. Ako problematická sa ukazuje samotná komunikácia s čipom, ku ktorej doktori museli využiť ultrazvuk. Bežné rádiové vlny sú príliš veľké na to, aby ich čip zachytil. Ken Shepard, hlavný autor štúdie podotkol, že ide o kompletne fungujúci systém v extrémne malom balení a nepotrebuje žiadne ďalšie súčiastky.
Mikročipy môžu byť ešte menšie
Najmodernejšie technológie momentálne neumožňujú vyrobiť riešenie „Systém na čipe“ oveľa menší, než čo ukázali výskumníci z univerzity. Dá sa však predpokladať, že ako budú roky ubúdať, bude možné zmenšovať aj samotné čipy.
Ak sa vedcom podarí výskum úspešne ukončiť, medicínske čipy by si mohli nájsť cestu do bežnej medicíny. Hlavným ťahačom tejto myšlienky je fakt, že na aplikáciu čipu do tela nie je nutný invazívny zákrok. Od reálneho nasadenia má novinka ešte veľmi ďaleko. Čakajú ju laboratórne testy a ďalšie štúdie.