Britský web LiveLeak sa stal známym kvôli videám s hraničným či rovno nevhodným obsahom, z ktorých by ste mnohé na štandardných video weboch ako YouTube hľadali len ťažko.
LiveLeak vznikol v roku 2006, približne v rovnakom období ako pár ďalších stránok, ktoré by sme mohli označiť za kontroverzné, alebo rovno šokujúce (napr. Rotten). Odvážni internetoví návštevníci si mohli na webe LiveLeak pozrieť videá vrážd, popráv, teroristických útokov a iný obsah zobrazujúci násilie.
Necenzurované a určite aj desivé zábery mali svojich divákov, aj keď sa im väčšina bežných návštevníkov internetu z pochopiteľných dôvodov radšej oblúkom vyhla. Kontroverzný web ťažil z návštevnosti dlhých 15 rokov, no jeho púť skončila, ako píše The Verge.
O ukončení prevádzky informoval priamo zakladateľ a šéf projektu Hayden Hewitt. Jednoznačný dôvod, prečo web odstavil, neuviedol. Vyzerá to ale, že tím stojaci za webom LiveLeak už nedokázal ďalej financovať náklady spojené s prevádzkou hostingu.
„Svet sa za posledných pár rokov veľmi zmenil, popri tom aj internet a my ako ľudia,“ uviedol okrem iného Hewitt. Zverejňovanie mimoriadne násilných videí Hayden Hewitt obhajoval podporou kultúry občianskej žurnalistiky.
„Pozrite sa, toto všetko sa deje, toto je skutočný život a my to musíme ukázať,“ uviedol Hayden Hewitt ešte v roku 2007 po tom, ako ho s publikovaním násilných videí konfrontovala britská stanica BBC.
V roku 2007 LiveLeak zverejnil video pouličných bitiek mladistvých, ktorí mali sotva 11 rokov. V rovnakom roku tiež publikoval neautorizované video popravy diktátora Saddáma Husajna.
Ak v súčasnosti prejdete na doménu LiveLeak, presmeruje vás na web ItemFix. Nový projekt tvorcov je rovnako zameraný na zdieľanie videí, fotiek a audio nahrávok. Za hranice akceptovateľného však nejde. Zverejňovanie násilných videí priamo zakazuje. Uvidíme, ako dlho mu to vydrží.