Americká softvérová firma Oracle pred približne 10 rokmi zažalovala spoločnosť Google. Predmetom sporu boli patentové práva súvisiace s technológiou Java, ktorú Google použil v operačnom systéme Android.
Oracle ako držiteľ patentových práv na programovací jazyk Java žiadal od spoločnosti Google 9 miliárd dolárov. Domnieval sa, že internetový gigant zneužil jeho duševné vlastníctvo.
Spor je po zdĺhavých desiatich rokoch konečne ukončený, informuje AndroidPolice odkazujúc na rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov. Ako víťaz z neho vzišla spoločnosť Google. Oracle tak zo sporu odchádza s prázdnymi rukami.
Najvyšší súd rozhodol, že Google prevzal časť zdrojového kódu podľa zásad „čestného použitia“, čím nedošlo k porušeniu autorských práv. V mnohých krajinách určité použitie diel chránených autorskými právami neporušuje práva vlastníka autorských práv.
V Spojených štátoch sú autorské práva obmedzené tzv. doktrínou čestného použitia. V rámci jej pravidiel môžu byť časti diel slobodne použité pre účely kritiky, spravodajstva, vzdelávania alebo napríklad výskumu.
Obhajoba Google uspela s tvrdením, že použitie diela chráneného autorským právom malo transformatívny charakter. To znamená, že pôvodnému dielu vývojári pridali nové vyjadrenie alebo význam.
Aktuálne rozhodnutie Najvyššieho súdu USA predstavuje podľa AndroidPolice precedens v americkom autorskom práve, ktorý bude dôležitý pre všetkých tvorcov softvérových platforiem.
Aj keď bola predmetom sporu časť zdrojového kódu napísaného v jazyku Java, súčasné verzie operačného systému Android s ním už nemajú nič spoločné. Android nepoužíva kód Java od roku 2016, kedy Google uviedol na trh verziu 7 Nougat.
Autorom programovacieho jazyka Java je spoločnosť Sun Microsystems, ktorú však v roku 2009 odkúpil práve Oracle. Zaplatil za ňu viac ako 7 miliárd dolárov.