V prvom štvrťroku 2020 otriasla trhom so smartfónmi pandémia nového koronavírusu, ktorá značným spôsobom negatívne ovplyvnila ich výrobu a predaj. Trh ožil až v druhom polroku 2020, čo pretrváva dodnes.
Aspoň to tak vyzerá podľa analytikov prieskumnej agentúry Strategy Analytics, ktorí tvrdia, že výrobcovia dodali svojim zákazníkom medziročne o 24 % smartfónov viac. Kým v prvom štvrťroku 2020 to bolo 275 miliónov zariadení, v prvom kvartáli 2021 už 340 miliónov smartfónov.
Spokojný môže byť Samsung, ktorý z prvej pozície obhospodáril 23 % trhu so smartfónmi. V medziročnom porovnaní zaznamenal rast na úrovni 32 %, za čo podľa analytikov vďačí úspešnej sérii Galaxy S21, ale aj dostupnejšiemu radu Galaxy A.
Objem dodávok zo strany Apple medziročne stúpol o 44 % percent. Americkému výrobcovi to stačilo na druhé miesto a 17-percentný trhový podiel. Pôsobivý medziročný rast si pripísal výrobca Xiaomi (80 %). Na tretej priečke mu patrí 15-percentný podiel na trhu.
Výkon Xiaomi podporil silný domáci trh v Číne, ako aj expanzia v Afrike, Európe a Latinskej Amerike. TOP 5 najväčších výrobcov smartfónov uzatvárajú značky Oppo a Vivo patriace skupine BBK Electronic.
Z prvej päťky vypadol v Q1 2021 výrobca Huawei. V Q1 2020 sa pritom dokázal udržať na druhom mieste. Obchodné obmedzenia zo strany americkej vlády komplikujú podnikanie Huawei na medzinárodnom trhu so smartfónmi.
Z odlivu zákazníkov ťaží konkurencia, najmä spoločnosť Xiaomi. Ak sa jej bude dariť tak ako doposiaľ, v rebríčku môže časom predbehnúť Apple a prebojovať sa na druhé miesto. To ale zistíme až neskôr v roku, keď analytici zhodnotia situáciu na trhu za aktuálny a nadchádzajúce štvrťroky.
Zatiaľ čo v minulom roku predaje smartfónov skresala pandémia, tento rok sa o to môže (čiastočne) postarať nedostatok polovodičových komponentov. Čipy chýbajú automobilkám, výrobcom grafických kariet, konzol a ďalšej spotrebnej elektroniky.
TSMC ako dodávateľ polovodičových súčiastok predpokladá, že sa situácia s nedostatkom čipov zastabilizuje až v roku 2022.