Keď Spojené štáty v roku 2019 umiestnili Huawei na čierny zoznam, pre čínsku firmu to bola poriadna rana. Ovplyvnilo to najviac mobilnú divíziu, ktorá v tom čase vyzerala nezastaviteľne. Obavy z bezpečnosti tak spoločnosť v tomto smere položili na kolená.
Konanie trumpovej administrácie ostro kritizoval Richard Yu, jeden zo štyroch rotujúcich generálnych riaditeľov. Podľa neho sa čínsky výrobca kvôli prísnym krokom ocitol v situácii, keď nevie garantovať dodanie produktov. Ako si iste viete predstaviť, to je v biznise, v ktorom sa ročne točia milióny zariadení, veľký problém.
Zvyšok výrobcov sa nad trápením Huawei nijak nepozastavil. Práve naopak, zdá sa, že majú obrovský dôvod na radosť. Trh s najprémiovejšími telefónmi si rozdelili Apple a Samsung a na lacnejších zariadeniach, ktoré by inak predal Huawei, si pochutili Xiaomi, Oppo a Vivo.
Richard Yu hovorí, že USA na firmu uvalili sankcie v štyroch kolách, kvôli čomu nedokážu zabezpečiť všetky potrebné komponenty a tým pádom ani vyrobiť zariadenia. Zákazníkov im má „kradnúť“ hlavne Apple.
Huawei: Najviac si uchmatol Apple
Najnovšie finančné výsledky Apple túto tézu podporujú. Apple sa podarilo nemožné – medziročný nárast predajov iPhonov o 67 %, pričom predaje v Číne im stúpli až o 87 %.
Výrazný pokles Huawei registruje aj spoločnosť Canalys, ktorá pravidelne pripravuje prieskumy trhu. Tá na prvom mieste uvádza Samsung, na druhom Apple, na treťom Xiaomi, na štvrtom Oppo a na piatom Vivo. Huawei tak úplne vypadol z prvej päťky najväčších výrobcov.
Čínsky gigant sa rýchlo snaží prísť s novými spôsobmi, ako zarobiť. Nedávno oznámil, že v domovskej Číne začne v kamenných obchodoch predávať elektromobily, ktoré pomáha vyvíjať – Cyrus SF5. Predaj elektromobilov mu má pomôcť vykryť straty, ktoré mu vznikli pri smartfónoch.