Helikoptéra Ingenuity, ktorá na Marse absolvovala už tri skúšobné lety, je vôbec prvým zariadením, ktoré lietalo na inej planéte než na Zemi. Dvojkilový a 50 centimetrov vysoký dron sa na červenú planétu dostal spolu s roverom Perseverance.
Obe zariadenia odvtedy plnia rôzne vedecké pokusy, medzi ktorými sú aj skúšobné lety. Helikoptéru v nasledujúcich dňoch čakajú ešte minimálne dva. Helikoptéra je okrem súčiastok potrebných pre samotný let vybavená aj telemetriou a chýbať samozrejme nemôže ani fotoaparát. Jednu fotku NASA ukázala na svojom Twitteri.
Ingenuity počas letu vo výške 5 metrov odfotil svojho súrodenca – Perseverance. Stroje sa od seba v čase zachytenia snímky nachádzali približne 85 metrov. Záber je to naozaj neskutočný a na prvý pohľad je celkom náročné nájsť rover, ktorý sa celému divadlu prizeral.
Helikoptéra potrebuje až 2 500 otáčok za minútu
Dosiahnutie zdvihu na Marse je oveľa náročnejšie, než na Zemi. Atmosféra na Marse dosahuje len 1 % hustotu toho, čo máme na Zemi. Malý Ingenuity tak musel roztočiť svoje štyri karbónové vrtule usporiadané v dvoch poschodiach až na 2 500 otáčok za minútu. To je oveľa rýchlejšie, než na Zemi, kde na dosiahnutie zdvihu stačí len 500 otáčok za minútu.
NASA s Ingenuity testuje letové vlastnosti, keďže chce neskôr vyrobiť výrazne komplexnejší dron schopný skúmať marťanský terén aj na väčšie vzdialenosti. Cenné dáta z drona, ktorý je na Marse teraz, jej majú pomôcť s návrhom takého zariadenia.