Určité vlnové dĺžky svetla podľa niektorých výskumov ovplyvňujú produkciu melatonínu v mozgu. Ide najmä o modré svetlo, ktoré vyžarujú monitory, televízory a v neposlednom rade aj displeje smartfónov.
Melatonín je hormón regulujúci zaspávanie, pozeranie do žiariacej obrazovky smartfónu pred spánkom tak môže mať negatívny vplyv na jeho kvalitu. Výrobcovia smartfónov si dosah modré svetla všimli pred pár rokmi a „vymysleli“ funkciu, ktorá ho redukuje.
V roku 2016 ju pre smartfóny iPhone predstavil Apple. Režim pomenovaný ako Night Shift posunie podanie farieb obrazovky po západe Slnka do teplejších tónov, čím vyžarovanie modrého svetla obmedzí. Obdobnú funkciu dnes nájdeme azda v každom modernejšom smartfóne, nielen v iPhone.
Pre správnosť je nutné uviesť, že Apple (a ďalší výrobcovia) túto funkciu nepropagujú v súvislosti s kvalitnejším spánkom. Zväčšia hovoria, že pomáha znížiť únavu očí.
Modré svetlo? Na spánok nemá veľký vplyv, hovorí štúdia
Filter modrého svetla by mal, teoreticky, prispieť k lepšej kvalite spánku. Štúdia Univerzity Brighama Younga, publikovaná v časopise Sleep Health, však túto tézu spochybňuje.
Vplyv funkcie Night Shift na kvalitu spánku otestovali profesor psychológie Chad Jensen a skupina vedcov z Children’s Hospital Medical Center. Do štúdie pozvali 167 účastníkov vo veku od 18 do 24 rokov, ktorých rozdelili do troch skupín.
Prvá skupina používala pred spánkom smartfón so zapnutou funkciou Night Shift. Druhá skupina taktiež používala pred cestou do postele smartfón, no bez zapnutého režimu Night Shift. Tretia skupina smartfón nepoužívala vôbec.
Kvalitu spánku, jeho dĺžku, prebúdzanie a čas potrebný na zaspanie monitoroval akcelerometer, ktorý mal každý z účastníkov umiestnený na zápästí. Výsledky ukázali, že medzi jednotlivými skupinami neexistujú žiadne významné rozdiely.
Po tomto zistení vedci rozdelili účastníkov do dvoch skupín podľa toho, ako dlho spali. V jednej skupine boli ľudia, ktorí spali v priemere 7 hodín, teda bližšie k odporúčaným 8 až 9 hodinám. V druhej skupine boli osoby, ktoré spali v priemere menej ako 6 hodín.
V prvej skupine experti zachytili mierne rozdiely v kvalite spánku vychádzajúce z používania smartfónu. Jedinci, ktorí pred spánkom nepoužívali smartfón vôbec, mali výbornú kvalitu spánku.
V druhej „šesťhodinovej“ skupine, vedci žiadne rozdiely nezaznamenali. Bolo pritom jedno, či účastníci používali smartfón s filtrom modrého svetla, alebo bez neho. To naznačuje, že keď je človek veľmi unavený, zaspí bez ohľadu na to, čo pred započatím spánku robil. Spánkový tlak je v takejto situácii jednoducho príliš silný.
Dôležité sú iné veci
Ťažkosti so zaspávaním alebo so spánkom tak nemusí spôsobovať len modré svetlo. Dôležitejšie sú zrejme iné faktory, kognitívna aktivita a psychologické javy.
„Aj keď existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že modré svetlo zvyšuje bdelosť a sťažuje zaspávanie, je dôležité zamyslieť sa nad tým, aký podiel na tom má emisia svetla v porovnaní s inými kognitívnymi a psychologickými stimuláciami,“ uviedol Chad Jensen.
Skôr je teda dôležitejšie to, čo so smartfónom pred spánkom robíme, ako to, či máme zapnutý filter modrého svetla. Pokiaľ nás pred spánkom rozčúli nepríjemná textová správa, môžeme zaspávať ťažšie. Čítanie nudnej e-knihy na displeji smartfónu môže zase niekomu pomôcť spánok navodiť.