Ak ste aktívnym užívateľom sociálnych sietí, isto poznáte a možno aj obľubujete emoji. Ide o široko zaužívané doplnky k bežným, ba niekedy dokonca aj profesionálnejším konverzáciám. Ich počet a rozmanitosť však neboli vždy také, ako dnes, najmä čo sa týka emoji ľudí.
Ešte v ranej ére sociálnych sietí bola k dispozícii len jedna farba pleti pre emoji znázorňujúce ľudí. To sa však zmenilo v roku 2013, a to vďaka žene menom Katrina Parrott. Práve ona prišla s nápadom implementovať viacero emoji s odlišnými farbami pleti, píše server iPhone Hacks.
Tento nápad dokonca prediskutovala aj so spoločnosťou Apple a hľadala rôzne spôsoby, ako ho implementovať do skutočného sveta. Netrvalo dlho a vznikla aplikácia iDiversicons, v ktorej užívatelia mohli kopírovať a vkladať emoji s až piatimi rôznymi farbami pleti. Parrott do tejto aplikácie investovala 200 tisíc amerických dolárov.
Apple prišiel s vlastným riešením, Katrina ostala na ocot
Tu však nastáva háčik. Apple spolu s ďalšími spoločnosťami časom implementoval vlastné emoji s možnosťou voľby odtieňu pleti, čo viedlo k jedinému – aplikácia iDiversicons už naďalej nebola potrebná a autorka ostala, takpovediac, na ocot.
Toto bol podnet na podanie žaloby, konkrétne na adresu Apple. Podľa Parrott ide o závažné porušenie autorských práv, pričom sa snaží dokázať, že obchody s aplikáciami a ich dynamika sú zavádzajúce, kvôli čomu môžu byť vývojári veľmi ľahko poškodení.
Gigant nesúhlasí, myšlienky nie sú kryté autorským právom
Apple sa k danej záležitosti priamo zatiaľ nevyjadril, no s prázdnymi rukami nás nenechal. Tvrdí, že autorské práva sa nevzťahujú na nápad zaviesť emoji s piatimi rôznymi odtieňmi pleti, nakoľko nápady či myšlienky nie sú kryté autorským právom. K tomu dodáva, že nové odtiene vyvinul samostatne, a preto nejde o porušenie autorských práv.
Technologický gigant sa vždy vykresľoval ako idol v boji za rovnosť medzi rasami. Situácia, v ktorej sa ocitla Katrina Parrott, však hovorí niečo iné. Jennifer Lee, viceprezidentka podvýboru pre emoji z Unicode Consortium, sa k situácii vyjadrila nasledovne: „Ak by bola Katrina muž svetlej pleti zo Stanfordu alebo MIT, vo veku približne 25 rokov, bolo by pravdepodobnejšie, že by Apple jej spoločnosť odkúpil.“
Áno, sú to silné slová, najmä ak čítate medzi riadkami, no Jennifer k nim zrejme mala podnet. Sme zvedaví, kam až nás tento prípad zavedie.
Takých sexistických rasistov ako Jennifer Lee zamestnáva Unicode Consortium?
Tak tá je tam zamestnaná len preto, že nemá penis, je nonbinárna lezba s afro-japonskými predkami, ktorá by inak nemohla ani predávať v mekáči pre svoju duševnú a mentálnu neschopnosť.
Katrina Parrott len obšlahla Simpsovovcov. Tam sú žlté a hnedé tváre. Žiadnu geniálnu myšlienku nepriniesla. Len svoj rasizmus, keď pre ňu žlté emoji neboli dosť dobré. Ona ako rasistka, potrebovala rasistické emoji. Vadia im žlté emoji, s čím nerasistickí belosi nemali problém. Bolo to univerzálne, nebola to farba žiadnej rasy. Fór je aj v tom, že už v ICQ a nasledovným kecálkom, sa dali meniť emoji sady. Už tam si mohol dať kto chce, aké chce farby.
Parrott okrem chorobného rasizmu nepriniesla nič nové, svetoborné.