Slovensko-holandský startup Crayonic spolupracuje s gigantami ako Microsoft, Google a Apple na vývoji revolučného spôsobu prihlasovania do používateľských účtov a zariadení. Odomknutie počítača, prístup na súkromný účet v banke či prihlásenie do firemnej siete môže byť rovnako jednoduché ako odomknutie auta. A pritom oveľa bezpečnejšie ako zložité heslo.
Viacfaktorové prihlasovanie už pozná každý majiteľ bankového účtu na Slovensku. Či ide o SMS kód, aplikáciu v smartfóne alebo inú formu dodatočného overenia, väčšina riešení sa stále spolieha na kombináciu prihlasovacieho mena a hesla a pridáva ďalší overovací faktor. Vyššia bezpečnosť sa teda dosahuje na úkor pohodlia užívateľa a často aj tak nezabráni phishingovému útoku.
Crayonic: Budúcnosť je bez hesiel
Startup stavil na štandard FIDO, ktorý už do svojich zariadení a systémov postupne implementovali výrobcovia počítačov, smartfónov, internetových prehliadačov a operačných systémov. Už viac ako štyri miliardy kompatibilných zariadení umožňujú bezheslové prihlásenie do služieb ako MS Office 365, eBay či slovenský Websupport.
Podnikom tento spôsob prihlasovania prináša zníženie rizík, vyššiu ochranu pred útokmi, ale aj úspory nákladov spojených so správou používateľských účtov a hesiel. Používatelia a zákazníci zase ocenia jednoduchosť a pohodlie.
Crayonic KeyVault
Jeden zo spôsobov bezpečného viacfaktorového prihlasovania bez hesiel – nie však jediný – predstavuje autentifikačný kľúč Crayonic KeyVault. Vysoká bezpečnosť, možnosť obnovy pri strate či zničení a zároveň jednoduché použitie charakterizujú zariadenie, ktoré spoločnosť vyrába v Košiciach.
Používateľ si už nemusí pamätať zložité heslá, stačí priložiť prst alebo zvoliť nastavený PIN kód priamo na kľúči. Toto nenápadné zariadenie v okamihu rozpozná vlastníka cez odtlačok prsta, jeho rukopis či hlas a odomkne mu príslušný systém bez toho, aby sa cez internet zdieľali akékoľvek citlivé údaje alebo biometria. Produkt je v súčasnosti odskúšaný, certifikovaný a pripravený na masovú výrobu.
„Ochrana súkromia a bezpečnosť patria medzi základné hodnoty spoločnosti Crayonic od nášho založenia. Pri návrhu našich riešení a produktov ale kladieme veľký dôraz aj na jednoduchosť použitia. Prihlasovacie mená a heslá postupne nahrádzajú kryptografické kľúče, ktoré sú ďaleko bezpečnejšie. Top manažéri, systémoví administrátori, ale aj bežní používatelia však nemusia rozumieť kryptografii ani si pamätať zložité heslá. Do svojich pracovných i súkromných účtov a služieb sa môžu bezpečne prihlasovať jednoduchým dotykom prsta na svojej elegantnej kľúčenke,“ uviedol Peter Kolarov, zakladateľ a CEO.
pre kvalitu pristupu je rozhodujuce nieco co mas a nieco co vies. Kazda podobna blbina je iba o znizovani bezpecnosti kvoli pohodliu. Cize po novom staci ziskat odtlacok prsta.
Kacerko, vdaka za komentar.
mam: Crayonic KeyVault – bezpecne certifikovane zariadenie
viem: PIN kod, ktory na nom mozem zadat
som: moj odtlacok prsta, hlasova biometria, vlastnorucne pismo – vsetky sa vyhodnocuju priamo v KeyVaulte a ziadna biometria (ani zahashovana) sa nikam neposiela
Komu vadi biometria, da sa vypnut. Komu vadi PIN, moze si zapnut viac faktorov biometrie. Lubovolne kombinacie – aj v zavislosti od citlivosti systemu, do ktoreho sa prihlasujem alebo hodnoty transakcie, ktoru schvalujem.
Pre viac info je mozne si rezervovat bezplatnu konzultaciu na http://www.crayonic.com/calendar