Pred približne dvoma týždňami vyplávala na povrch zaujímavá informácia, podľa ktorej má Samsung vo svojich inteligentných hodinkách nahradiť Tizen operačným systémom WearOS od Google.
Stručnú správu vtedy zdieľal informátor s prezývkou Ice Universe, ktorý sa nezvykne mýliť. Napriek tomu existujú prirodzené pochybnosti, keďže má Samsung vlastný operačný systém zvládnutý dobre a v hodinkách odvádza kvalitnú prácu. Okrem toho ho vyvíja pár rokov.
Operačný systém WearOS využívajú hodinky značiek Fossil, TicWatch alebo Misfit. Poháňať by mal aj pripravované hodinky OnePlus Watch a Moto Watch, vďaka čomu môže jeho pôsobenie na trhu vzrásť.
V prvej polovici roka 2020 patril systému WearOS na trhu so smart hodinkami 10-percentný podiel (Counterpoint Research). Najviac hodiniek však vtedy predal Apple, Garmin a Huawei, výrobcovia, ktorí sa pri nositeľných zariadeniach spoliehajú na vlastné operačné systémy.
Či Samsung skutočne presedlá na WearOS zistíme až neskôr. Objavila sa ale indícia, ktorá takúto zmenu naznačuje. Vypátral ju skúsený vývojár Ivan Meler z fóra XDA Developer.
V zdrojovom kóde jadra operačného systému smartfónu Samsung Galaxy S20 našiel text „Merlot WearOS“. Súbor sa nachádza v časti spravujúcej bezdrôtové pripojenia. „Merlot“ by mal byť pracovný, resp. kódový názov nadchádzajúcich hodiniek Samsung.
Súčasné Galaxy Watch3 boli napríklad pracovne označené ako „Noblesse“. Nové hodinky Samsung by mali používať čip Broadcom BCM43013, ktorý v sebe kombinuje WiFi aj Bluetooth pripojenie.
Čip od Broadcomu používajú aj hodinky Galaxy Watch3 a ďalšie zariadenia z produkcie Samsungu. Žiaľ, viac dôkazov zatiaľ neexistuje. Počkať si musíme na ďalšie odhalenia, ktoré zmenu v nositeľom portfóliu Samsungu potvrdia lepšie.