Pandémia je tu s nami už pomerne dlho a človek by si povedal, že o jej šírení vieme už takmer všetko. To môže byť sčasti pravda, no na dodatočné dáta sa miesto nájde vždy. Presne to ponúka nový, pomerne kuriózny výtvor vedcov z University of Queensland, University of Melbourne a Massachusetts Institute of Technology, inak aj MIT.
O čo ide? Vedci vytvorili doslova repliku koronavírusu. Nešíri sa však medzi ľuďmi, ale smartfónmi s Bluetooth, píše Android Authority.
Princíp je pomerne jednoduchý a dá sa prirovnať k pandémii COVID-19. Virtuálnym vírusom sa môže nakaziť každý smartfón s Bluetooth. V prípade nákazy sa v danom zariadení zanechajú tokeny, ktoré sa následne replikujú a šíria do ostatných smartfónov. Vedci dokonca mysleli aj na inkubačné doby a miery infekčnosti, ktoré môžu byť pri každom smartfóne odlišné.
Je teda zrejmé, že ak užívateľ nechce, aby sa jeho smartfón nakazil, musí ho ponechať v bezpečí domova. Aj toto môže byť priamo prirovnané k opatreniam, ktoré majú podporiť boj proti reálnemu COVID-19.
Šírenie vírusu sa môže sledovať v reálnom čase
Keď už vieme, o čo ide, je čas na otázku, prečo vôbec niečo také vzniklo? Aj v tomto prípade je odpoveď veľmi jednoduchá – vedci môžu podrobne sledovať, akou rýchlosťou a v akom rozsahu sa vírus šíri, pričom získané dáta môžu byť neskôr použité na pomoc v snahe o utlmenie pandémie.
Dá sa dokonca povedať, že virtuálny vírus oproti tomu skutočnému ponúka jednu veľmi významnú výhodu, a to, že sa „počty nakazených“ dajú sledovať v reálnom čase. To pri skutočnom koronavíruse jednoducho nie je možné.
to chcéééééééééééééééééééééééééééééém :)))))))))))))))))
Kedysi bola s BT sranda, ešte na tlačítkových fonoch :))))))))
sme vždy v busoch preskenovali kto má zapnutý BT a poslali mu fotku ci-ku-le alebo rit-nej dieročky :)))))))))))))))))))) bola prdel keď to niekto prijal náhodou, lebo často ľudia potvrdia ani nevedia čo !!!
A ten výraz babenky v bude keď jej to píplo a došlo :)))))) NA NEZAPLATENIE !!!