Keď vás niečo baví a napĺňa, ste ochotní tomu venovať obrovské množstvo času, nech už je ten čas akokoľvek dlhý. Exemplárnym príkladom tohto tvrdenia je fotograf J-P Metsavainio, ktorý 12 rokov fotil Mliečnu cestu. Výsledná snímka? Tá rozhodne stojí za to.
Jeho práca sa začala ešte v roku 2009. Počas nasledujúcich 12 rokov sa mu podarilo zachytiť presne 234 fotografií, ktoré následne spojil a vytvoril jednu ohromujúcu snímku, informuje server BGR.
Metsavainio najskôr začal s fotením jasnejších a zaujímavejších oblastí. Na ostatné, menej zaujímavé časti, sa zameral až neskôr. Niečo tak ohromné, ako je naša galaxia, sa jednoducho nedá zachytiť na jedinej fotografii. Keď ich ale máte 234, to už je iný príbeh.
Trpezlivosť sa vyplatila. Výsledná snímka je jednoducho nádherná
Samozrejme, 12 rokov je veľmi dlhá doba, počas ktorej technológie v oblasti fotografie výrazne pokročili. Metsavainio si to uvedomoval, preto postupne svoje vybavenie modernizoval. Výsledná snímka sa tak skladá zo snímok zachytených niekoľkými rôznymi fotoaparátmi, no aj napriek tomu by ste si určitých rozdielov v rámci kvality všimli len veľmi ťažko. Veď sa presvedčte sami.
„Zabralo mi takmer 12 rokov finalizovať túto fotografiu,“ píše Metsavainio na svojom webe. „Dôvodom, prečo to trvalo tak dlho, je jej veľkosť a taktiež jej hĺbka. Ďalším dôvodom je, že väčšinu snímok som fotil a publikoval ako individuálne diela.“
Zmenšenú verziu panorámy môžete nájsť tu. V tomto prípade je široká „len“ 7 tisíc pixelov. V plnej veľkosti táto hodnota dosahuje 100 tisíc pixelov, čo je doslova nepredstaviteľné.
Čo na snímku hovoríte vy? Myslíte si, že jeho dlhoročné úsilie stálo za to?
Akože pekná fotka…
Každý má dáke hobby, ak ho to nestálo priveľa času, prečo nie…
Ale 100 000 bodov na šírku panorámy nieje zase také „nepredstavitelné“ číslo pán autor !!!
Bežne robím mobilom aj dronom panorámy čo majú od 18 000 až do 32 000 pixelov na šírku…