Európa, špecificky Európska únia, chce do konca tohto desaťročia vyrábať 20 % svetovej produkcie polovodičov. Tu však jej ambície nekončia. V priebehu najbližších piatich rokov chce dokonca postaviť aj svoj prvý kvantový počítač. O novinke informuje server Gizmochina.
Dôvod učinenia takéhoto rozhodnutia je pomerne prostý – Európa chce znížiť svoju závislosť od neeurópskych, konkrétne čínskych a amerických technológií. Práve táto závislosť sa ešte väčšmi prejavila v poslednom období, teda počas zúriacej pandémie.
Plán s názvom 2030 Digital Compass má byť zameraný práve na polovodiče, ktoré sa v dnešnom období používajú naprieč mnohými významnými odvetviami. Tieto komponenty sa používajú v autách, smartfónoch, IoT zariadeniach, vysoko výkonných počítačoch a taktiež aj v prostredí umelej inteligencie.
Európa reaguje na celosvetový nedostatok čipov
Taktiež je dôležité poznamenať, že rozhodnutie EÚ prichádza práve v čase, kedy svet trpí drastickým nedostatkom procesorov. Niektoré automobilky dokonca museli kvôli tejto kríze pozastaviť výrobu.
Vo svojom pláne Európa ďalej spomenula investície do kvantových technológií, ktoré by mohli výrazne pomôcť vo vývoji nových liekov či dokonca urýchliť sekvenovanie genómu. Tento cieľ, resp. postavenie kvantového počítača, sa má uskutočniť do roku 2025.