SpaceX dnes úspešne vyskúšal raketu Starship SN9, bohužiaľ, podobne ako v prípade modelu SN8, test skončil explóziou. Vyplýva to z testu, ktorý v Texase, presnejšie v Boca Chica, prebehol len pred pár minútami.
Starship protyp SN9 odštartovala 2. februára 2021 o 21:25. Stalo sa tak načas, bez akýchkoľvek zdržaní či už technických alebo legálnych. Raketa vďaka mohutným motorom Raptor bezproblémovo vyletela do výšky 10 kilometrov. Keď dosiahla požadovanú výšku, chvíľu ju udržiavala a neskôr spravila tzv. „belly flip“ manéver (na brucho), pri ktorom kontrolovane začala padať smerom k pristávacej ploche. Voľný pád raketa ovládala pomocou klapiek, ktoré má po boku.
Keď sa Starship priblížila k zemi, opäť sa kontrolovane „postavila“. Resp. aspoň sa o to pokúsila. Z opakovaných záberov bolo totiž zjavné, že sa jej jeden z motorov Raptor nepodarilo opäť zapnúť, preto sa jej tento manéver nepodarilo dokončiť a nakoniec sa pri náraze v plamennej guli rozletela na tisíce kúskov.
Aj napriek tomu, že sa explózia môže zdať ako zlyhanie to tak nemusí byť. SpaceX týmto testom opäť získali cenné dáta, ktoré využijú v ďalších testoch. Na štartovacej ploche bol aj dnes vystavený prototyp SN10, ktorý má vykonať testovací let do niekoľkých týždňov.
K výsledku letu Starship SN9 sa zatiaľ nevyjadril Elon Musk. Ten na Twitteri začiatkom dňa oznámil, že si od neho na chvíľu dáva pauzu.
citujem:….Aj napriek tomu, že sa explózia môže zdať ako zlyhanie to tak nemusí byť. SpaceX týmto testom opäť získali cenné dáta, ktoré využijú v ďalších testoch. …..
Cennejsie data by mohli evidentne zozbierat z tych nevybuchujucich. ….Ale ako vidim, tu sa niekto snazi predstavit aj neuspech a zlyhanie ako velky uspech…
Ak by to bola finálna verzia rakety, určite to bol neúspech. Stále však ide o prototyp, ktorého cieľom nebolo len pristáť. To bola len časť testu. Pochopiteľne, ak by pristála, bol by to iný kaliber 🙂
No, pozeram , ok… …vy by ste aj zhorenie Vladimira Komarova pokladali za uspech, ten mal tiez skusobny, testovaci let…
Nuž, tovarišči mali viac testovať otváranie padákov a Komarov by test prežil. Ale bola iná doba. Do vesmíru sa nelietalo, lebo sa niekomu len tak zachcelo, ako je tomu dnes.
Jeeeeej ake vtipne, aj si sa smial ked si to pisal???
Čo ti na tom príde vtipné? Že sa kedysi kašlalo na testy, lebo boli „vesmírne preteky“? Možno by si mal prehodnotiť svoj pohľad na „neúspech“ a došiel by si na to, že to neúspech nebol. Hovorím o SpaceX.
Vo vede sa aj neúspech považuje za krok vpred. Radšej zničiť 100 prázdnych (a relatívne lacných) prototypov, než netestovať a lietať rovno „na ostro“ 🙂
dnes sa vsetko vysiela skoro nazivo. ak by si vedel ake a kolko testov robila nasa ktore sa nevysielali tak by si nepisal tieto bludy.
Mas pomylenu orientaciu?
no evidentne mas ty pomylenu orientaciu
Musíte pochopiť že tieto raketu sú NESKUTOČNE lacné (cca 2milióny) a sú technicky urobené aby vybuchli pretože je jasné že hneď na začiatku sa im to nepodarí- a preto im je jedno žeby SN9 pri pristávaní nabúral do SN10 ktorý postavili hneď vedľa :D. Minule sa manéver „Belly Flop“ podaril čož bol veľký úspech no nepodarilo sa pristáť pretože motory pomaly prijímali palivo. Teraz sa v strede manévru nepodarilo zapnúť druhý motor. Všetky zlyhania sa rovnajú zlepšeniu na budúcich testoch, čiže teraz sa postarajú o to aby palivo išlo rýchlo do motorov + aby sa zapli motory pri manévri. A ak sa nabudúce niečo posere tak to opravia a zlepšia a nakoniec to budú robiť perfektne. Prvých niekoľko rokov sa im nedarilo pristáť booster na tú loď a teraz sa im to darí (skoro) stále a bezchybne. Sám Elon hovorí že bez neúspechu nemôže byť úspech či ako to bolo 😛 Taktiež im tá raketa padla a trochu sa ohla a oni to opravili za 3 dni, a ono to má 50 metrov čož je fakt veľké. Na porovnanie Big Ben má 96 metrov…
Prikladám obrázok na porovnanie starship a fa https://uploads.disquscdn.com/images/e8267780cb42ed62059c90c19343c35bdad89505f6bc4e2913db681f8a58c855.jpg lcon9 so satelitmi
Produkcia vesmírnej rakety ULA Atlas V stojí okolo 380 miliónov $, zatiaľ čo SpaceX dokáže vyrobiť porovnateľnú raketu za 90 miliónov $. Tzn. viac ako 4-násobný rozdiel. V čom teda spočíva tajomstvo „lacného“ vývoja a výroby rakiet od SpaceX?
Hm, hm, 90 MILIONOV. Kde su tie 2 miliony, ktore si spominal, chlapce?
Su technicky urobene aby vybuchli – zabava!!!
Dalej uz radsej nepisem…
Kedy to ten dement vypatlaný pochopí že ide na to celkom zle ?!?!
Až keď to skončí ako Challenger predpokladám…….
v com je vypatlany? pozri si historiu letectva. ako to cele zacalo.. Nechapes, ze skusa vytvorit nieco nove???