Mozgový implantát od spoločnosti Elona Muska, Neuralink, by mohli dostať prví ľudia už tento rok. O tom či sa takého testu dočkáme aj na ľuďoch pochybovali mnohí, Musk je však presvedčený, že sa tak stane už onedlho.
Najnovší startup najbohatšieho muža planéty vyvíja bezdrôtový čip, ktorý má ľuďom teoreticky umožniť ovládanie elektroniky mysľou. Musk ho už dávnejšie opísal ako „Fitbit v lebke s malými drôtikmi“.
Jeden z fanúšikov Elona Muska mu na Twitteri poslal správu, v ktorej mu vysvetlil, že mal pred 20 rokmi nehodu, po ktorej ochrnul. Je pripravený venovať svoje telo a myseľ na testy Neuralinku.
Elon mu odpísal: „Neuralink pracuje extrémne usilovne na bezpečnosti a veľmi úzko komunikuje s úradmi. Ak všetko pôjde podľa plánu, testy na ľuďoch spustíme možno už tento rok“.
Možnosti Neuralinku sú podľa slov Muska „takmer neobmedzené“ a v budúcnosti môže ľuďom umožniť konkurovať umelej inteligencii. Hlavný neurochirurg Neuralinku, doktor Matthew MacDougall, počas minuloročnej prezentácie potvrdil, že čip sa im zatiaľ podarilo implantovať len na povrch mozgu. Neskôr by ho chceli vložiť hlbšie, napríklad do okolia podlôžka (hypotalamus), ktoré je spojené s duševným zdravím.
Opica cez Neuralink hrala Pong
Musk je presvedčený, že zariadenie Neuralinku dokáže mozog „opätovne vycvičiť“ tak, aby napríklad zabudol na závislosť, depresiu alebo úzkosť. Najnovším počinom Neuralinku je implantácia čipu do mozgu opice.
„Už teraz máme opicu s implantovaným čipom od Neuralink, ktorá dokáže mysľou hrať videohry,“ povedal Elon Musk. „Necíti bolesť a ani nevyzerá nijak nezvyčajne. Vôbec nie je vidieť miesto, ktorým sme čip implantovali,“ daodal.
„Momentálne sa snažíme prísť na jednu vec. Chceme zistiť či dokážu opice medzi sebou v mysli hrať hru Pong. To by bolo celkom cool,“ poznamenal.
Spoločnosť Neuralink vznikla ešte v roku 2016. Práca na prvom prototype im trvala 4 roky. Vôbec prvý čip implantovali do prasaťa Gertrúdy. Musk na Twitteri povedal, že sa cíti zvláštne, keď sa snaží vytvoriť „snáď dobrú verziu Cyberpunku“.