Komunikačná platforma WhatsApp už dávno nie je odkázaná len na mobilnú aplikáciu nainštalovanú v smartfóne. Četovať sa dá aj cez desktopového klienta alebo webové rozhranie, ktoré je dostupné na adrese web.whatsapp.com.
Pokiaľ aplikáciu WhatsApp používate, zrejme ste využili aj jej webové rozhranie. Odpisovať na správy priamo z počítača, za ktorým sedíte, je jednoduchšie, ako neustále siahať po smartfóne.
Pripojenie k webovému rozhraniu služby WhatsApp prebieha jednoducho. Stačí otvoriť aplikáciu v smartfóne a pomocou nej naskenovať QR kód, ktorý toto rozhranie zobrazí hneď na úvodnej obrazovke.
Smartfón s prihláseným účtom WhatsApp sa takýto spôsobom prepojí s klientom v počítači alebo na webe. Po novom to však bude o niečo komplikovanejšie, ale bezpečnejšie.
WhatsApp bude pri pokuse o prepojenie smartfónu s webovým alebo desktopovým klientom vyžadovať biometrické overenie, a to pomocou odtlačku prsta alebo rozpoznaním tváre. Nová vrstva zabezpečenia sa má postarať o to, aby neoprávnená osoba nemohla prepojiť zariadenie s vašim WhatsApp účtom bez vášho vedomia.
Ide najmä o situácie, kedy má druhá osoba prístup k vášmu, ideálne nezamknutému smartfónu. Môže ísť o kolegu, partnera a podobne.
WhatsApp jednohlasne dodáva, že biometrická autentifikácia prebieha výhradne v smartfóne, spoločnosť nemá prístup k biometrickým údajom používateľov.
WhatsApp čelí odlivu užívateľov
Takéto vysvetlenie padne vhod. WhatsApp totižto čelí odlivu používateľov, ktorý nastal po zamýšľanej zmene podmienok používania. Na základe nich bude aplikácia zdieľať používateľské dáta s materskou spoločnosťou Facebook.
Ak používatelia nové podmienky neodsúhlasia, aplikáciu nebudú môcť naďalej používať. Hraničný bol termín 8. február. Odsúhlasenie podmienok nakoniec tvorcovia oddialili do 15. februára.
Dôvodom sú „obavy a nejasnosti“, ktoré zmena pravidiel vyvolala v kontexte ochrany súkromia. WhatsApp hovorí o neopodstatnených obavách a všetky náležitosti vysvetľuje vo svojom blogu. Text je dostupný aj v slovenskom jazyku (TU).
Aplikáciu WhatsApp neodporúčajú používať etickí hackeri. „Je to ‚evil‘ hlavne pre ľudí, ktorí očakávajú súkromie. Napriek tomu, že používa end-to-end šifrovanie, je rizikový pre citlivú komunikáciu,“ uviedol pre Denník N Pavol Lupták z bezpečnostnej IT spoločnosti Nethemba (celý článok TU).
Aktualizované podmienky používania sa nedotýkajú používateľov z Európskej únie. Prekážku im postavila prísna legislatíva a pravidlá na ochranu osobných údajov EU.
Prepojenie s webovou verziou mi nefunguje už nejaký ten rok, proste nech skenujem QR kód akokoľvek, k prepojeniu nedôjde.