Fakt, že najčastejším problémom stojacim za servisovaním smartfónu je rozbitý displej, nie je tajomstvom. Stačí sa opýtať akéhokoľvek opravára alebo pozrieť si jednu z ankiet. Displeje na smartfónoch zaberajú celú prednú stranu, preto sú väčšinou obeťou náhodným pádov.
Niektorí výrobcovia síce displeje prekrývajú tenučkými fóliami, tie však telefóny nedokážu ochrániť tak dobre ako pevné sklo vytvorené presne pre tento účel. Kvalitné tvrdené sklo dokáže displej ochrániť nielen pred škrabancami, ale aj pred poškodením spôsobeným pádom, vodou, znečistením a ďalšími nepríjemnosťami.
Po správnom nanesení je takmer neviditeľné, neovplyvňuje farebnosť panelu a nijakým spôsobom neovplyvňuje funkčnosť snímačov odtlačkov prstov uložených v displeji. Najodolnejším riešením je jednoznačne tvrdené sklo, ktoré sa na displej priliepa UV lepidlom. Práve aplikáciu takéhoto skla sme si boli vyskúšať „na vlastnej koži“.
Zobrali sme teda redakčný Galaxy Note20 Ultra a zamierili do predajne Mobilonline v našom „rodnom“ Lučenci. Práve Mobilonline patrí medzi najväčších predajcov mobilných telefónov a príslušenstva na Slovensku, ktorý momentálne ponúka 50 % zľavu na zakúpenie ochranného skla, ktoré vám navyše personál nalepí zadarmo a na počkanie.
Trvať to bude asi polhodinu
Celá aplikácia je v porovnaní s aplikáciou ochrannej fólie či klasického skla časovo náročnejšia. Podľa zamestnanca, ktorý nám aplikáciu ukazoval, môže v priemere trvať približne polhodinu. „Ľudia si u nás nechajú telefón, idú si nakúpiť a potom ho vyzdvihnú,“ povedal.
Niet sa čomu čudovať, celý proces pozostáva z mnohých krokov, ktoré treba dodržať. Nejde o nič, čo by ste s poriadnou dávkou trpezlivosti nezvládli aj doma, je však určite rozumnejšie túto úlohu prenechať niekomu, kto podobné sklo lepil už viackrát.
Prvým krokom je odstránenie fólie či už od výrobcu alebo neskôr lepenej. Telefón sa dôkladne vyčistí, odstránia sa mastnoty a prach. Slúžia na to utierky a nálepky nachádzajúce sa v každom z balení UV tvrdeného skla.
V našom prípade boli súčasťou dve rôzne utierky (mokrá a suchá) a nálepky pre odstránenie aj toho najmenšieho prachu. Keď sa telefón dôkladne očistí, môže sa pokračovať ďalej.
Pre zaistenie čo najbezproblémovejšieho chodu lepenia sa ochranné sklo priloží k telefónu a ešte raz sa skontroluje, či ide o správny model a či na skle náhodou nie sú skryté defekty. V každom prípade má však obchod obrovský počet kusov, takže prípadná náhrada im nerobí žiaden problém.
Na čo slúži UV svetlo?
Keď všetko sedí, nasleduje aplikácia tekutého UV lepidla. Toto lepidlo je špeciálne v tom, že je tekuté až do momentu, kým naň nezasvieti UV svetlo. Možno sa pýtate, odkiaľ by ste takúto lampu zobrali. Dobrou správou však je, že malá „vrecková“ UV lampa je tiež súčasťou každého balenia. Stačí ju pripojiť napríklad k powerbanke a môžete začať.
Lepidlo sa vyleje približne do stredu displeja a následne sa naň jemne pritlačí tvrdené sklo, z ktorého sa však najskôr odstráni ochranná fólia. Lepidlo sa pod váhou skla pomaly začne roztekať do všetkých kútov displeja. Tento proces môže chvíľu trvať.
My sme čakali asi 5 minút a nakoniec bolo treba lepidlu tak či tak pomôcť. Treba však dávať veľký pozor na to, aby nezatieklo do reproduktorov, keďže tam môže spraviť šarapatu. Niektoré balenia obsahujú ochranné pásky, ktorými sa tieto citlivé miesta dajú prelepiť, v našom prípade pásky potrebné neboli. Spoliehali sme sa tak na šikovné ruky pracovníka Mobilonline.
Keď je lepidlo roztečené po celom povrchu displeja, môže sa začať s poslednou fázou – aplikáciou UV svetla. Po zapojení UV lampičky do powerbanky je nutné držať ju nad telefónom približne 2 minúty, poprípade o niečo dlhšie. UV lepidlo začne okamžite reagovať a tvrdnúť. Po 2 minútach je už takmer úplne tvrdé.
Nakoniec už ostáva len odstránenie prebytočného lepidla, dôsledné vyčistenie a dezinfekcia telefónu a celý proces je na konci.
Toto všetko len za pár eur?
Cena za takúto operáciu? V našom prípade 10,00 € aj s nalepením. To vôbec nie je zlé, však? Akcia na nalepenie UV skla prebieha v obchode Mobilonline ešte celý november. Priamo na predajni takúto cenu zaplatíte hneď, pri objednávkach cez eshop v košíku zadajte kupón MOBILONLINE, čím cenu znížite o 50 %. Sklo, aké sme si nechali nalepiť na Note20 Ultra je k dispozícii na azda každý menej či viac známy telefón. Dostupnosť si môžete skontrolovať na tomto odkaze.
Dobrou správou je, že ak si UV sklo kúpite online a nebudete si ho chcieť lepiť sami, stačí ho priniesť do jednej z mnohých predajní Mobilonline a šikovný personál vám ho nalepí za vás.
V spolupráci so spoločnosťou Mobilonline.
Dobrá vec…
Ale keď sa vám rozbije toto tvrdené, ktoré isto nieje odolnejšie ako samotný Gorilla 6 kryt, tak sa potom pekne zapotíte než ho dáte dole bez toho aby ste kompletne zničili dovtedy nezničený displej…………..videl som pár pokusov nepekných……
Presne tak!!! Na S9+ som ho daval dole 3 hodiny cely spoteny a posledny kusok v strede displeja som musel štiepit a vylupovat nozikom dalsiu hodinu..ono to sklo sa dava lahko dole, pokial nieje prasknute…ale kto by ho daval dole neposkodene vsak ? Nepomahal ani 96% lieh ani nic… na S10 ktoru teraz mam som to radsej nedaval. Mam foliu za 1,20€ z ali. Mne mobil nepada, to na S9+ prasklo pritlacenim na bok. Nechtom.
Ja mám S10plus, fólia nalepená originál samsung od výroby…ale moc sa mi nepáči lebo ju blbci nedali takú aby pokryla pekne celú prednú plochu…takto sú tam fugy dosť…ale samotnú zobrazovaciu plochu prekrýva o to šlo…a zadarmo…
Tiež som videl video ako SMOOREZ na svojom kanále na YT sa pokúšal dať dole také sklo z S9ny…
Inak, S9plus som mal pred pár mesiacmi, moooc moc dobrý aj pekný foník…
Nič viac iba reklama pre niekoho
Hovadina. UV lepidlo?? Načo?? Nevidím žiadnu výhodu oproti inému sklu bez lepidla, snáď s výnimkou toho, že počas aplikácie je korigovateľné (ale to je zn. Spi**n tiež). Inak samé nevýhody: 1.prácnosť, 2.moznosť že zatečie, 3.skôr tam stihne sadnúť prach ako pri skle bez lepidla, 4.demontáž otázna, možnosť poškodenia displeja, atď.
A celkovo je to s fóliami aj sklami na nervy tá ich aplikácia. Dať to rýchlo, rovno a bez prachu a bublín je otázka čistého šťastia. Takže radšej sa tomu vyhnúť, ideálne ak má zariadenie na skle fóliu už z výroby.