Juhokórejský gigant Samsung predstavil na tlačovom podujatí v Číne čipset Exynos 1080, ktorý si nájde miesto v útrobách budúcoročných smartfónov vyššej triedy, informuje XDA. Ide o prvý procesor vyrobený 5 nm EUV technológiou z produkcie Samsungu.
Posledné procesory Exynos nenazbierali toľko užívateľskej priazne ako čipsety Snapdragon z dielne Qualcommu. Exynos 990 stráca na vlajkový Snapdragon 865. Inak na tom ale môže byť Exynos 1080, ktorý vyzerá viac ako schopne.
Exynos 1080 má 8-jadrovú architektúru tvorenú jadrom Cortex-A78 s taktom 2,8 GHz, tromi jadrami Cortex-A78 s nižším taktom 2,6 GHz a štyrmi úspornejšími jadrami Cortex A55 s taktom 2,0 GHz.
Jadrá Cortex-A78 by mali byť výkonnejšie ako jadrá Cortex A77, ktoré sú súčasťou 5 nm sady Kirin 9000 či 7 nm čipsetov Snapdragon 865/865 Plus. Samsung sa spolieha výhradne na licencované jadrá od ARM, vývoj vlastných jadier Exynos M ukončil, ako uvádza AnandTech.
V porovnaní s high-end čipsetom Exynos 990 je Exynos 1080 výkonnejší o 50 (single-core), resp. 100 percent (multi-core). Grafický čip GPU Mali-G78 MP10 sľubuje nárast výkonu o 130 percent. Už samozrejmosťou je použitie neurónovej jednotky so strojovým učením, ktorá urýchli načítavanie aplikácií a v kombinácii s obrazovým procesorom IPS zároveň vylepší fotografie a videá.
Exynos 1080 podporuje použitie až 6 fotoaparátov s kombinovaným rozlíšením 200 Mpx, nahrávanie 10-bitových 4K videí a možnosť upravovať HDR10+ videá priamo v mobilnom zariadení.
Čipset si tiež poradí s obrazovkami s WQHD+ rozlíšením a 90 Hz frekvenciou obnovovania. Pri FHD+ displejoch môže byť dostupná 144 Hz frekvencia. Konektivitu zabezpečí Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a 5G (pásmo sub-6GHz a mmWave) s teoretickými maximami 5,1/3,7 Gbps.
Exynos 1080 by nemal tikať len v budúcoročných smartfónoch s logom Samsung. Predpokladá sa, že si nový zdroj výkonu osvoja aj výrobcovia Xiaomi, OPPO či Vivo, ktorí ho budú od Samsungu nakupovať.
Bude Exynos 1080 poháňať nový rad zariadení Galaxy S21? Možno nie. Špekuluje sa o ešte lepšom 5 nm čipsete Exynos 2100, ktorý by mal byť tým pravým zdrojom výkonu pre budúcoročné vlajkové lode. Tento procesor by mal zvládať ešte vyššiu, 120 Hz frekvenciu obnovovania obrazovky pri vysokom WQHD+ rozlíšení.
Prečo má taký nízky takt ??? 2,8ghz je na novú generáciu mááááááálo !!! To malo mať aspoň už 3.5ghz nech to pekne peče…
Aj keď áno, lepší výrobný proces bude mať pri rovnakom takte vyšší výkon…ale papierovo to nevypadá pekne keď to nemá aspoň 3…
Inak…onedlho začnú korporácie už chcieť od majitelov nových mobilov aby dali ten prebytočný a zbytočný nadvýkon pre vedecké účely asi :)))))))
Tak sa to deje už roky na stolných PC, ktoré sú často nevyužité…
Pred pár dňami som akurát čítal diskusiu zaujímavú o tom.A vcelku s ňou súhlasím, sú tam 2 strany :
1 – prečo by som ja môj PC mal ZADARMO dať na niake výpočty inému ??? Opotrebovávať si komponenty zvýšeným nárokom na chladenie atď pri maximálnom zaťažení + platiť za elektirku navyše ??????
2 – prečo tieto firmy proste neponúknu adekvátnu odmenu napríklad dementom čo ťažia kryptoshitmenu ???? Keby im ponúkli sumu z niakeho rozpočtu aby im kompenzovali to absolútne zbytočné míňanie megawattov elektriny, tak by im isto ten výkon dali…lebo im to môže byť asi jedno, mali by isté peniaze a hoooooodne by pomohly asi vede !!!
Ale keďže je svet jedna veliká debilina, tak sa toto bohužiaľ nestane…….