Apple počas online konferencie hrdo prehlásil, že jeho nový procesor Apple M1, prezývaný tiež ako Apple Silicon, je výkonnejší než 98 % procesorov poháňajúcich Windows notebooky.
Pochopiteľne, takto odvážne tvrdenie sa okamžite rozhodli overiť recenzenti, ktorí už majú možnosť testovať jedno z troch nových zariadení poháňaných Apple M1. Do testu tak zahrnuli nielen novinku od Apple, ale aj najnovšie generácie konkurenčných x86 procesorov od Intelu a AMD. No a výsledky? Trochu iné ako tie, ktoré prezentoval Apple, informoval server Wccftech.
Výkonný, no nie úplne najvýkonnejší
Apple M1 je pôsobivý čip, to mu rozhodne neberieme. Nízka spotreba, vysoký (po prepočítaní na watt) výkon a kompatibilita so softvérom, o akej sa Windowsu nemôže ani snívať. Je zjavné, že Apple vie, čo robí. Tvrdiť o ňom, že je najvýkonnejším mobilným procesorom na trhu však aj napriek tomu nemôže. Vyplýva to z výsledkov benchmarkovacieho programu Cinebench R23, ktorý na rozdiel od Geekbenchu testuje rýdzi výkon buď jedného alebo všetkých jadier.
Pozrite si výsledky výkonu jedného jadra najnovších procesorov.
Apple M1 v teste výkonu jedného jadra dosiahol 1498 bodov. AMD procesory, ktoré už tradične nedisponujú vysokými taktami každého jadra dosiahli maximálne 1284 bodov (Ryzen 9 4900H). Úplne inak to vyzeralo pri Inteloch, ktoré Apple M1 predbehli aj napriek tomu, že sú vyrobené 10 nm výrobným procesom. Intel Core i7 1185G7 dosiahol 1538 bodov.
AMD Ryzen ukazuje ako vyzerá výkon
Väčšina moderných programov však využíva výkon niekoľkých jadier súčasne, preto je zaujímavejší výsledok práve z tohto testu.
V tomto teste AMD ukazuje, že ich Ryzeny sú na úplne inej úrovni. Ryzen 9 4900H vyrobený 7 nm výrobným procesorom dosiahol 11061 bodov, zatiaľ čo Apple M1 sa podarilo získať „len“ 7508 bodov. Výkonu Apple M1 sa vyrovnal aj Intel Core i7-10850H so 7455 bodmi. Upozorníme, že tento konkrétny procesor od Intelu je vyrobený staršou 14 nm technológiou a má len polovičný počet jadier (4 vs. 8). Intel má už o pár mesiacov predstaviť 8-jadrovú verziu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou obsadí predné priečky. Rovnaký krok sa očakáva aj od AMD, ktorý pripravuje mobilné verzie procesorov Ryzen série 5000.
Pre Apple však ARM čip Apple M1 dáva veľký zmysel. Síce nie je tak výkonný, ako ho spoločnosť opísala, je však perfektne optimalizovaný a vďaka Rosetta 2 dokáže pri obdivuhodnom výkone pracovať aj s aplikáciami, ktoré boli vytvorené pre x86 procesory.
Apple má okrem toho exkluzívnu dohodu s výrobcom procesorom TSMC, vďaka ktorej k najnovším výrobným procesom získava prístup skôr než ostatní. Zatiaľ čo Intel a AMD ostávajú na 7 nm, resp. 10 nm procese, Apple si môže užívať 5 nm a všetky výhody s tým spojené (vyšší výkon pri nižšej spotrebe, atď.).
A keď som to tu pred týždňom písal že to TAK JE, tak ma tu každý osočoval a pindal……
ALE MAL SOM AKO TAKMER VŽDY PRAVDU !!!!!!!
A prečo ? Pretože som PROSTE LEPŠIE INFORMOVANY ako celý tento „tech“web :))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Ukázalo sa opäť len to ako žalostne málo rozumieš tomu o čom sa chceš baviť, čo tak sebavedomo komentuješ. Apple M1 nemá absolútne žiadnu konkurenciu vo svojej triede. Hovoríme tu o čipe s TDP 10W (20-24W), s integrovanou GPU o výkone GTX 1050Ti. Ryzen 7 4800H, ktorý je absolútne výkonnostné monštrum má TDP 45! Nájdi mi pasívne chladený laptop s takýmto výkonom s Intel/AMD CPU a výdržou batérie nad 12 hodín. Apple M1 je ešte k tomu low end chip. Prídu výkonnejšie verzie. Mňa si pobavil ty bazárový guru.
TDP 10W a vykon GTX1050Ti + CPU – no veru si zadelil ked si to spojil do jednej vety.
No ale na fanboya sa nic ine ocakavat nedalo.
“Hovoríme tu o čipe s TDP 10W (20-24W)” asi si nedopatrením prehliadol tých 20-24W. A ono to dokonca nie je len GPU a CPU. Aktívne chladená M1 v Mac Mini https://www.anandtech.com/show/16252/mac-mini-apple-m1-tested
Ani nebolo treba chodiť ďaleko https://www.techbyte.sk/2020/11/grafika-cipe-m1-prekonava-desktopovu-gtx-1050-ti-radeon-rx-560/
Ak by si nevedel tak sa bavíme o ARM architektúre kde to TDP hrá veľkú rolu. Treba si doplniť vedomosti.
Asi najpodobnejší k Apple M1(najmä čo sa týka AMD) bude Ryzen 7 4800U a možno aj 4700U, pričom krátkodobo dokážu znížiť TDP na 10W a jadier majú tiež približne rovnako…
Zavádzajúci nadpis predáva lepšie článok? V prezentácií zaznelo že M1 je výkonnejší ako 98% notebookov predaných za posledný rok. Väčšina vami prezentovaných procesorov v teste bola predstavená až v polovici roku 2020 a teda ich podiel v predaných notebookoch za posledný rok bude pravdepodobne naozaj len pár percent nakoľko notebooky s takými procesormi budú na trhu maximálne 4-5 mesiacov.
Ako nadpisy by som tu asi neriešil. Pred pár dňami uverejnili článok s takýmto: “MacBook Air s Apple M1 oficiálne: Má byť o 98 % výkonnejší než 13“ notebooky s Windows”. Pod ZNIČIŤ si predstavujem určite niečo iné. V single core to nie je ani dvojciferné číslo (2,6%) a to sa radšej ani nebavme o TDP tých čipov a frekvenciách. V multi core zase porovnávame výkon s 8 jadrovým CPU počítajúcim 16 vlákien a podstatne vyšším TDP.