Z inteligentných hodiniek sa časom stal pomerne bežný produkt, ktorý vidieť na zápästiach aj bežných používateľov, nielen technologických nadšencov a aktívnych športovcov.
Takmer všetky inteligentné hodinky súčasnosti majú jednu spoločnú vec – treba ich nabíjať, a to pomerne často (Samsung, Apple). Niektoré modely inteligentných hodiniek výdrž predlžujú pomocou solárnych článkov (Garmin), iné v tejto oblasti profitujú z nenáročného operačného systému (Huawei).
Akýsi kompromis medzi smart funkcionalitou a dlhou výdržou predstavujú hybridné hodinky, ktoré však majú klasický analógový ciferník a nie displej (Withings).
Existujú aj smart hodinky, ktoré nabíjať netreba, hoci nejde o produkt „hlavného prúdu“. Matrix PowerWatch obsahujú termoelektrický článok, ktorý čerpá energiu z tepla ľudského tela.
Pri klasických hodinkách sme si zvykli, že fungujú stále, aj niekoľko rokov. Poháňa ich buď malá batéria (výdrž 2-3 roky), alebo precízna mechanika, ktorá pracuje s naťahovacou pružinou, poprípade kinetickou energiou.
Energia nahromadená z prirodzeného pohybu ruky stačí na to, aby udržala strojček v hodinkách v chode.
Inteligentné hodinky ale spotrebúvajú podstatne viac energie ako klasické hodinky. Na batériu a časté nabíjanie sú odkázané. Zmeniť to chcú vedci z Čínskej univerzity v Hongkongu, ako informujú noviny South China Morning Post.
Vedci vyvíjajú technológiu, ktorá by udržala inteligentné hodinky pri živote len pomocou kinetickej energie. Čiže podobne ako mechanické hodinky. Generátor využívajúci magnetický frekvenčný menič dokáže nahromadenú energiu znásobiť 10-krát, na výstupe dodáva 1,74 mW.
Pohyb ruky by tak niekedy v budúcnosti mohol generovať toľko energie, aby fungoval displej, procesor, senzory pre sledovanie srdcového tepu a ďalšie funkcie. Množstvo generovanej energie bude závisieť od činnosti. Cvičenie či ranný beh vyrobí viac energie ako sedenie za počítačom s hodinkami na ruke.
Hodinky by tým pádom nemuseli mať žiadnu, alebo len malú batériu, čo je dobré aj pre životné prostredie. Mini generátor by tiež mohol byť cenovo dostupnejší ako akumulátory, ktoré majú obmedzenú životnosť.
Vedci dúfajú, že sa im podarí technológiu uviesť na komerčný trh. Kedy sa tak stane, a či vôbec, nevedno. Technológia je zatiaľ skôr laboratórnou zaujímavosťou, ktorú čaká ďalší vývoj.
To akože vynašli ameriku?
Mal som kedysi veľmi veľmi dávno nar.hod. Citizen..tie sa naťahovali pohybom ..😒
Prečítaj si to ešte raz a pozorne celé…
Vynašli to že to bude dávať X-násobne viac energie,aby to stačilo na poháňanie smart hodiniek, nie na pohyb pár malých ručičiek…
Podľa mňa je toto jeden z mála fakt dobrých nápadov ! Lebo smart hodinky NUTNE potrebujú nekonečný zdroj energie…
Prečítaj si to radšej ešte raz Ty.
Hlavne nazov.
A hlavne.. čo sa v tomto prípade myslí ako počiatočná energia.
Je úplne irelevantné, či sa počiatočná energia vzniknutá(pohybom ramena alebo len zápästia) ďalej premení na dobíjanie batérie, alebo pohyb.. napríklad v tomto prípade ručičiek.
Respektíve nejakého pružinkového systému ktorý len tak mimochodom tiez dokázal udržať v chode hodinky celú noc.
Mohly by to napríklad spraviť tak že by v hodinkách bola klasicky aspoň 300mah baterka, ktorá by sa cez deň dobíjala pohybom človeka, a v noci šla na baterku…ako solárne svetlá v záhrade…
Ďalšia super vec by bolo dynamo na bicykel ktoré by mohlo dobíjať mobil……
Alebo rovno malé solárne panely ako bývajú na batohoch, ktoré by mohly dobíjať elekrobicykle !!!
Kde je toto všetko ? To musím na všetko myslieť za Vás ? :)))))))))))))