Tím lekárov z Holandska prechádzal skeny mozgu vo vysokom rozlíšení, keď prišli k zaujímavému objavu. Zo 100 ľudí, ktorí podstúpili sken malo všetkých 100 zvláštne výsledky. Tím lekárov nečakane objavil štvrtý pár slinných žliaz, priblížil Futurism.
Žľazy sú umiestnené hlboko v hrdle, veľmi blízko miesta, kde sa hrdlo stretáva s nosohltanom, informoval The New York Times. Ak nález potvrdia aj ďalšie testy, prepíšu sa učebnice. Slinné žľazy totiž doktori naposledy identifikovali pred 300 rokmi.
Výskum vedený doktormi z Netherlands Cancer Research (Holandský onkologický ústav) bol uverejnený v prestížnom žurnále Radiotherapy & Oncology. Doktori po analyzovaní skenov objav potvrdili pri dvoch pitvách. Momentálne je teda objav nutné potvrdiť ďalšími skúmaniami.
„Vyzerá to tak, že na niečo skutočne mohli prísť,“ povedala doktorka Valery Fitzhugh, americká patologička z Rutgers University, ktorá sa nezúčastnila výskumu. „Ak je tento orgán skutočne tam, môže zmeniť spôsob akým sa liečime ochorenia v tejto oblasti,“ poznamenala.
Štvrtý pár slinných žliaz je dobre schovaný. Zvyšné tri páry sú ľahko hmatateľné a preto aj odhaliteľné. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo ich lekári tak dlho nenašli.
„Ich umiestnenie nie je veľmi dostupné. Na ich detegovanie potrebujete veľmi senzitívne zariadenie,“ poznamenal autor štúdie, doktor Wouter Vougel, radiačný onkológ v Holandskom onkologickom ústave.
Detegovanie.😂 Keď už tak detekciu 🙄
Co sa smejes, ved to maju spravne
Nemajú! Detekovanie ! 😂
Správna podoba slovesa je detegovať. Je utvorená z prítomníkového kmeňa latinského slovesa detegere, na rozdiel od podstatného mena detekcia, ktoré vzniklo zo supínovej formy tohto slovesa detectum. Podobne je to aj pri dvojiciach slov reagovať – reakcia, korigovať – korekcia, fungovať – funkcia.
😤😤
😒🤷♂️
🤫😅
😘😁