O misii sondy OSIRIS-REx sme informovali nedávno. Jej cieľom bolo priblížiť sa k asteroidu Bennu, ktorý v 22. storočí môže naraziť do Zeme. Vedci k nemu preto vyslali sondu, aby odobrala vzorky pre bližšie skúmanie a lepšie pochopenie trajektórie vesmírneho telesa.
Misia bola úspešná, sonda po chúlostivých manévroch od veliaceho strediska vzdialeného 320 miliónov kilometrov skutočne vzorku odobrala a následne sa vrátila na orbitu okolo asteroidu. Bohužiaľ, teraz vedci zistili, že celý manéver neprebehol bez komplikácií.
Sonda pravdepodobne nabrala príliš veľa vzorky, čo potvrdzujú zverejnené fotografie hlavy odoberajúceho ramena, z ktorého postupne uniká. Podľa NASA za poruchou stojí fakt, že sonda nabrala väčšie kusy kameňov, ktoré sa cez uzáver nedostali.
Aby NASA predišla ďalšej strate vzorky, zrušila plánované váženie postupným otáčaním hlavice. Sonda mala odber zopakovať v januári budúceho roka v inej lokalite asteroidu. Či sa pre tento manéver NASA rozhodne je zatiaľ otázne.
Pôvodný plán hovorí o návrate sondy OSIRIS-REx na Zem v septembri 2023. Na podobnej misii je aj japonská sonda Hajabusa-2, ktorá odobrala vzorku z asteroidu Ryugu a na Zem sa má vrátiť v decembri tohto roka.
Prvá sonda čo poprdkáva………..
Slovnik 5 ročneho decka.
Ty exkrement…………..