Koronavírus ostáva na ľudskej koži aktívny až deväť hodín, zistili japonskí výskumníci, ktorí upozorňujú na dôležitosť dôkladného umývania rúk v snahe poraziť pandémiu COVID-19.
Patogén, ktorý spôsobuje chrípku, na koži prežíva v priemere 1,8 hodiny, približuje štúdia publikovaná v žurnále Clinical Infectious Diseases.
„Deväťhodinová miera prežitia SARS-CoV-2 na ľudskej koži môže v porovnaní s chrípkovým vírusom A zvýšiť riziko prenosu kontaktom a tým pádom urýchľovať pandémiu,“ vysvetľujú výskumníci.
Výskumný tím schopnosť prežitia vírusu testoval na koži, ktorú odobral ľuďom približne jeden deň po smrti. Práve tu sa otvárajú otázky o možných limitáciách štúdie, keďže koža má iné vlastnosti a prirodzené ochranné systémy než koža, ktorá je mŕtva.
Dôležitosť pravidelného a dôkladného umývania rúk zvýrazňuje fakt, že pri oboch vírusoch, koronavíruse aj chrípkovom víruse, došlo k deaktivácii už 15 sekúnd po použití prípravku na dezinfekciu rúk na báze etanolu.
Štúdia súhlasí s radami Svetovej zdravotníckej organizácie týkajúcich sa pravidelného a dôkladného umývania rúk. Koronavírusom sa po celom svete nakazilo približne 40 miliónov ľudí. Počty prípadov naďalej stúpajú aj na Slovensku či v susednom Česku.
Lebo je umelo vytvorený
TO JE ONOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :))))))))))))))))