Tento príbeh znie tak, ako by sa stal v niektorom z dramatických filmov. Bohužiaľ, stal sa naozaj. Chorú ženu, ktorú záchranári priviezli do nemocnice museli previezť do inej nemocnici po tom, ako jej nemohla byť poskytnutá zdravotná starostlivosť.
Nebolo to ale preto, že by to nemocnica nedokázala. Práve naopak, zdravotnícky personál bol pripravený, no počítače nesúhlasili. Práve na ne bol totiž zameraný útok hackerov, ktorí ich infikovali typom vírusu známym ako ransomvér, informovala agentúra AP.
Ide tak o jedno z prvých úmrtí, ktoré majú na starosti hackeri. Nemecké úrady podľa rôznych zdrojov začali v snahe nájsť hackerskú skupinu alebo jednotlivca okamžite celú situáciu vyšetrovať.
Útok prebehol minulý týždeň vo štvrtok. Hackerom za cieľ padla univerzitná nemocnica v Düsseldorfe. IT systémy nemocnice ostali po útoku nepoužiteľné, čo zdravotnícky personál prinútilo presunúť všetky naplánované operácie a zákroky na neskôr.
[the_ad id=“16606″]
Situácia sa dotkla aj najvážnejších prípadov, keďže došlo k zatvoreniu urgentného príjmu. Záchranárom tak neostávalo nič iné ako pacientov prevážať do najbližšej nemocnice vzdialenej 30 kilometrov. Kvôli oddialeniu poskytnutia odbornej pomoci mimo kompetencií záchranárov mala zomrieť spomínaná pacientka.
Neúmyselné odstavenie nemocnice
Príbeh sa ďalej zamotáva vyhlásením nemocnice na Twitteri. Hovorca totiž potvrdil, že IT administrátori snažiaci sa vyriešiť celú situáciu „neevidujú žiadosť o výkupné,“ ktorou sú ransomvér útoky známe. Tvrdia dokonca, že nemocnica sa stala obeťou útoku len náhodou.
[the_ad id=“16606″]
Žiadosť o výkupné mala byť totiž mierená na univerzitu Heinricha Heineho, ktorá je prepojená s nemocnicou. Zvláštne je aj to, že sa miestnej polícii sa s útočníkmi podarilo spojiť a oznámiť im, čo spôsobili. Hackeri následne ponúkli kľúč pre dešifrovanie zablokovaných počítačov. Následne sa polícii stratili v internetovej hmle.
Vyšetrovatelia okamžite začali pracovať na odhalení vinníka. Medzičasom sa im podarilo zistiť, že útočník alebo útočníci využili zraniteľnosť v nešpecifikovanom programe, s najväčšou pravdepodobnosťou od spoločnosti Citrix Systems. Na zraniteľnosť programu od Citrix deň pred útokom upozorňovala aj nemecká kyberbezpečnostná agentúra BSI.
V minulosti sa ľudia modlili aby sanitka s pacientom dorazila včas do nemocnice, dnes …aby v nemocnici išli všetky počítače…😒
Doba je.nutá..
Hej…ale kedysi bolo 100x menej ľudí a 1000x menej áut napríklad…dnes by bolo pri haváriách bez elektroniky XY-krát viac mŕtvych !!!
Ale je fakt že táto doba je jebnutá, neboj sa to napísať !
Ano mozu za to, ale zaroven i personal, ktorý uz nevie ani prdnút bez toho aby im to počítač nepovedal…. Smutne dal by som im čiastočne spolupachtelstvo za alibizmus a ignoranciu
NIE ZA TOTO MOŽU LEN SKURVENY VYDRBANY ZAPIČENY SKOKOTENY HACKERI čéče !!!!!!!!!!!
Ten software NIKOHO NEZABIL, TAK ISTO PACIETKU NEZABIL PERSONAL !!!
Zabili ju LEN A IBA hackeri ktorý TAM KURWA NEMALI ČO SA JEBAŤ DO TOHO !!!!!!!!!!!!!!
Personál sa stará predsa osobne o pacientov, počítače a iná elektronika udržuje po svete milióny ľudí pri živote (často proti vôli bohužiaľ…) a lekári/sestričky sa práve spoliehajú na viacnásobné kontroly v týchto zariadeniach ktoré sú robené aby nezlyhali !!! A nemajú čas ich každých 5 minút kontrolovať…TO SA NEDA !!!
A preto je to na 1000% vina toho kto zariadil aby tieto inak dobre fungujúce spoľahlivé systémy proste nemali šancu a zlyhali !!!
Prepáč, ale mýliš sa absolútne dokonale v tomto !!!
Ja som bol VEĽMI, naozaj veľmi často v nemocnici, hlavne do 13teho roku života, a preto viem už ako to zhruba chodí a ako to tam vypadá…takže naozaj si vážim prácu každého jedného zdravotníka a dávať im vinu za takéto dačo by som povedal že môže len hlupák, ale nechcem ťa priamo uraziť…(si jeden z mála s ktorými sa tu dá vyjsť…) ale musíš si to uvedomiť že sa mýliš proste…
HACKEROV NEZNAŠAM !!! Radšej by som mal Hitlera za deda ako hackera za suseda !!!!!!!!!!!!