Kto by to bol povedal, že od prelomového okamihu v IT priemysle už stihla ubehnúť tak dlhá doba. Presne 25 rokov dozadu, 24. augusta, ukázal softvérový gigant a jeho spoluzakladateľ Bill Gates našu digitálnu budúcnosť. Obrovské mediálne podujatie vo veľkom štýle s nadšením sledovali milióny ľudí z celého sveta.
Windows 95 priniesol prechod zo 16 na 32-bitovú architektúru, podporu pre USB, DirectX aj nové používateľské prostredie, ktoré odvtedy výrazne zjednodušilo prácu s osobnými počítačmi. Najdôležitejšie je však to, že až dodnes nesú takmer všetky verzie operačného systému jeho hlavné charakteristické črty, vrátane populárneho tlačidla ‚Štart‘. Stal sa teda akýmsi vzorom pre nadchádzajúce generácie.
https://www.youtube.com/watch?v=b71rpN1iJKA
Po spustení predaja bol behom niekoľkých hodín zo softvérovej novinky obrovský hit. Bledomodré krabice z pultov obchodov ubúdali ako teplé rožky z potravín. Microsoft stihol predať za prvých 60 minút cez jeden milión produktov. Keď zoberieme do úvahy, že v tej dobe neboli počítače kvôli horšej dostupnosti ešte príliš rozšírené, išlo naozaj o rekordné čísla.
Vitaj, Internet Explorer
Nové PC s Windows 95 ponúkli používateľom bránu do digitálneho sveta, inými slovami ‚internetu‘. Microsoft totiž priniesol spolu s revolučným operačným systémom aj menej populárny prehliadač Internet Explorer, ktorý však začal distribuovať v jednom balíčku pod názvom ‚Plus‘ neskôr.
Práve Explorer mu bez akýchkoľvek pochýb pomohol vyhrať rozhodujúci súboj s Apple o lukratívnu korporačnú klientelu, vďaka čomu mal Windows istú – veľmi ružovú – budúcnosť nielen v Spojených štátoch, ale aj v západnej, strednej či východnej Európe.
S rastúcou popularitou začalo samozrejme rásť i softvérové pirátstvo, nakoľko ešte prakticky neexistoval žiadny spoľahlivý spôsob autorizácie používateľov. Tento problém Microsoft čiastočne vyriešil až niekoľko rokov po uvedení Windows 95 na spotrebiteľský trh, a to cez predinštalované systémy a OEM licencie.
Behom dvadsiatich piatich rokov sa tak z tejto úspešnej americkej spoločnosti stal jeden z kľúčových hráčov, ktorí posúvajú úroveň nášho digitálneho sveta neustále dopredu.
Chvalabohu naostro som ho už nezažil, na strednej sme ho síce mali, ale tam sa len hry dáke hrali takže doma som sa dostal už k Win98 :)))
Ale na mobile používam 95tky a aj som si ich zohnal na PC ako emuláciu, je na to super balík na nete zdarma !!! Len už bohužiaľ neviem ako sa to volá a kde som to sosol…ale funguje to na 100% parádne, aj hry pod tým bežia stabilne…
Na androide sa to volá Qemu, nezaberá to moc a frčí to aj na staručkom Note 2 dosť dobre ! bohužiaľ to nejde pod And10 už…ale to mi nevadí moc…