Sociálna sieť TikTok zameraná na tvorbu krátkych videí môže skončiť v rukách Microsoftu, čo by ju zrejme zachránilo pred zákazom, ktorý na ňu chce uvaliť americká vláda na čele s Donaldom Trumpom.
Podľa USA je TikTok hrozbou pre národnú bezpečnosť. Administratíva sa obáva, že sociálna sieť zbiera osobné údaje používateľov a poskytuje ich čínskej vláde. Že TikTok nepostupoval v súlade s pravidlami najnovšie tvrdí správa Wall Street Journal, na ktorú upozorňuje server AndroidPolice.
Podľa neho sociálna sieť zhromažďovala MAC adresy Android zariadení miliónov používateľov a takzvané identifikátory reklamy bez toho, aby jej na to používatelia udelili povolenie. Tieto údaje mali skončiť v rukách čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá TikTok vlastní.
Pravidlá pre vývojárov spoločnosti Google pritom zakazujú používanie akýchkoľvek trvalých identifikátorov zariadení, akými sú spomínané MAC adresy alebo napríklad IMEI čísla, bez výslovného súhlasu používateľov. Zbieranie údajov malo prebehať 15 mesiacov, až do novembra 2019.
MAC adresa sa nemení. Ide o jedinečné číslo, ktoré umožňuje jednoznačnú identifikáciu zariadenia pripojeného do siete. TikTok tak mohol v kombinácii s reklamným ID sledovať správanie používateľov až dovtedy, kým svoje zariadenie prestali úplne používať, alebo ho napr. vymenili za iné.
[irp posts=“118091″ ]
„Reklamný identifikátor nesmie byť na reklamné účely prepojený s trvalými identifikátormi zariadenia (napríklad SSAID, adresa MAC, IMEI a pod.). Reklamný identifikátor môže byť prepojený s údajmi umožňujúcimi zistenie totožnosti iba s výslovným súhlasom používateľa.“, uvádzajú pravidlá pre vývojárov spoločnosti Google.
TikTok vo vyhlásení uviedol, že súčasná verzia aplikácie nezhromažďuje MAC adresy. Čerstvé zistenia sú tým pádom znepokojujúce hlave pre dlhodobých používateľov, ktorí TikTok využívajú dlhšie ako len v posledných mesiacoch.
Som bol od prvého momentu PROTI tejto aplikácii !!! A vedel som prečo…..
Ale čo sa čudujete vlastne ? šak to sa dalo čakať že takéto veci takáto apka robí !!! Je to jej prvotné poslanie…
A teraz to aj dáva zmysel prečo to tak chce biela opica…
Inak – FAKT netuším komu by na kerú r_i_ť boli MAC adresy ??? N A Č O ?!?! To sa nedá predsa nijako zneužiť, neobsahuje to žiadne dáta, okrem polohy počítača…
Taktiež neviem načo by komu bolo IMEI mobilu môjho ? Veď to číslo si môže ktokoľvek kedykoľvek vymyslieť…a ak by ho aj použiť chcel na niaky mobil tak mu to je nanič, pretože nevie ktoré IMEI na ktorý mobil patrí ! Takže ak by ho aj dal na niaky fake mobil huawei/apple/xxxxx tak keď ho ja mám na samsungu, tak sa nič nedeje, pretože samsung vie že dané IMEI patrí jemu…
A keď sa mohly v jednej firme nedávno predávať stovky/tisíce mobilov s rovnakým IMEI a nevadilo to nikomu na začiatku :)))