To, o čom sa doteraz len šepkalo, sa skutočne stalo. Huawei potvrdil, že pri aktuálnych podmienkach nastavených zo strany Spojených štátov amerických, nedokáže ďalej vyrábať svoje vlastné čipsety Kirin. Aj to je jeden z dôvodov, prečo bude chystaný top model Mate 40 Pro pravdepodobne posledným smartfónom s procesorom Kirin.
Na pomoc mu však prichádza Qualcomm, ktorý sa snaží presvedčiť americkú vládu, aby povolila obchodovanie s čínskou spoločnosťou. Vyplýva to z informácií, ktoré získala publikácia The Wall Street Journal.
[irp posts=“118111″ ]
Výrobca čipsetov Qualcomm svoj krok argumentuje tým, že zákaz spolupracovať s Huawei bude mať vážnejší dopad na nich než na čínsku firmu. Huawei totiž môže nakupovať od spoločností, ktoré nie sú americké. Qualcomm však príde o zákazky vo výške niekoľko miliárd dolárov.
Huawei má alternatívy
Huawei v minulosti spolupracoval so spoločnosťou Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), ktorá mu vyrobila Kirin 710A. Okrem toho mal Huawei spustiť rokovania aj s taiwanským MediaTekom, od ktorého chce objednať 120 miliónov čipov. Prekvapivým spojencom Huawei môže byť aj Samsung.
Situácia ohľadom Huawei bude mať veľký dopad aj na ďalších čínskych výrobcov ako Xiaomi a OPPO (vlastník OnePlus), ktorí odoberajú čipy od Qualcommu. Americký výrobca pritom tvrdí, že trh s mobilnými procesormi a modemami má hodnotu až 8 miliárd dolárov ročne.
Administrácia prezidenta Donalda Trumpa však chce podporiť konkurencieschopnosť amerických technologických spoločností. Qualcomm si preto verí a dúfa, že dostane licenciu pre obchodovanie, ktorá by mu vyniesla miliardy dolárov. Tie sa, samozrejme, dajú zdaniť.
Niektoré spoločnosti ako Intel, Micron Technology či Xilinx už od americkej vlády získali licencie a môžu obchodovať s Huawei. Niektoré zdroje hovoria, že Qualcomm licenciu získa. Ak by sa tak stalo, budúcoročné smartfónu Huawei P50 a Mate 50 už poženú čipsety Snapdragon.
Verím v to ze do roka si huawei postavy vlastnú fabriku na produkciu čipov a potom bude plne za vodou. Prečo by som chcel deravý snapdragon? Ako to pomôže konkurenčnému boju a trhu!? Zas len monopol…… A nekonečné zdražovanie.
Už aj snapdragon je dieravý ???
50 rokov nebol a zrazu je ? :))) Už je to ale trápne, mám Intel a toto fakt neriešim !!!
A prečo by chcel snapdragon ? Možno preto že je mnohonásobne lepší ako celý Kirin ? :)))
Ja mám tiež radšej Intel ako AMD, pretože nemám žiadny z uvedených problémov čo má drtivá väčšina novo kupujúcich amd procesory…nebudem rozpisovať isto vieš…
A nemám náladu ich riešiť a nemám ani prachy na nové CPU a dosku a Ram…takže tak :))) Ďalšia vec je fakt že by som to nechcel pretože tam treba W10…takže e-éééé pre mňa :)))
Toto je číry koko___mus !!!
Akože, firmu Qualcomm vlastní ten opičiak alebo USA vláda alebo čo ?!?!?
Lebo ak NIE (čo je samozrejmé…) tak potom nemá čo zakazovať im obchodovať s kým chcú pokial s danou krajinou nieje UŠA práve v aktívnej vojne…
Oni ich dali na čiernu listinu, takže nemôžeš obchodovať. Vnútorná bezpečnosť má prednosť. Tak ako keď Kocnera USA zaradili na sankčný zoznam. Jednoducho všetko čo tam mal tak o to prišiel. Firmy a občania USA s ním nemôžu obchodovať, teda napríklad VISA a pod…
tak…ale nepredávajú im predsa štátne tajomstvo…je to na hlavu, ale to je vlastne celé úesá, takže je to ok asi :)))))