Výskumníci v Číne objavili nový typ prasacej chrípky schopnej rýchleho šírenia. Vyplýva to zo štúdie publikovanej vo vedeckom žurnále PNAS. Chrípka nesie označenie G4 a ide o „potomka“ dobre známeho kmeňa H1N1, ktorý v roku 2009 spôsobil pandémiu.
Nový typ chrípky podľa autorov štúdie nesie „všetky základné znaky vysokej adaptácie pre infikovanie ľudí“. Za štúdiou pritom stoja vedci z čínskych univerzít a centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Vedci od roku 2011 do 2018 vykonali celkom 30 000 odberov z prasiat na bitúnkoch v desiatich čínskych provinciách. Podarilo sa im izolovať až 179 rôznych chrípkových vírusov.
Výskumníci na testovanie vírusu využili fretky domáce, keďže na chrípkové vírusy reagujú podobne ako ľudia, a to zvýšenou telesnou teplotou, kašľom a kýchaním.
Vírus G4 bol označený za vysoko infekčný, schopný množiť sa v ľudských bunkách a spôsobujúci vážnejšie symptómy než iné vírusy. Testy zároveň preukázali, že imunita vybudovaná prekonaním sezónnej chrípky na vírus G4 nemá žiaden vplyv.
Krvné testy taktiež dokázali, že novým vírusom G4 sa nakazilo až 10,4 % pracovníkov bitúnku. Vírusu bolo celkovo vystavených 4,4 % populácie. Vírus sa teda preukázateľne dokáže šíriť zo zvierat na ľudí. To, či sa dokáže šíriť aj medzi ľuďmi, zatiaľ ostáva predmetom ďalšieho výskumu.
S U P E R !!!
čím viac čínskych vírusov, tým skôr vykapeme…
a môj kamarát sa trápi že kde bude zimovať, lebo sa pred pár dňami stal bezdomovcom…