Lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb na Slovensku sú nespokojní. V otvorenom liste vládu SR žiadajú, aby neschválila návrh na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý chce na parlamentné hlasovanie predložiť ministerstvo dopravy.
Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu, skrátene ALPI, sa obáva toho, že by regulačný úrad aj pod novým vedením presadzoval záujmy veľkých operátorov, ktorí si vďaka takýmto rozhodnutiam dokážu udržať vyššie ceny za služby.
ALPI zároveň podotýka, že regulačný úrad chráni veľkých operátorov tým, že nepovolí fungovanie virtuálnych operátorov, ktorí by pre veľké firmy predstavovali konkurenciu. Voľba nového šéfa regulačného úradu má byť spojená s konfliktom záujmov. Minister dopravy má totiž za šéfa vymenovať Ivana Martáka, ktorý pôsobil na vysokej pozícii v Orangei a predtým aj v Slovak Telekom.
„Sme veľmi znepokojení informáciami o spôsobe výberového konania a jeho priebehu, voči ktorému namietal aj Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti a viaceré stavovské organizácie. Máme oprávnené obavy, že by úrad aj pod novým vedením mohol pokračovať v dlhodobom presadzovaní záujmov úzkej skupiny podnikov pred záujmami celého trhu a koncových užívateľov, čo priamo odporuje podstate nestranného a apolitického národného regulátora,“ uviedol Michal Rybárik, predseda Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) a riaditeľ firmy Uniphone.
Slovensko ako jedna z najdrahších krajín
Pre doterajšie tendenčné konanie úradu je slovenský trh mobilných služieb výrazne chránený pred novou konkurenciou a Slovensko má podľa analýz, ktoré každoročne vypracúva Európska komisia, dlhodobo jedny z najvyšších cien mobilných služieb v Európskej únii. Telekomunikačný úrad napríklad doteraz nevytvoril predpoklady pre otvorenie tohto trhu širšej konkurencii a pre vznik plnohodnotných virtuálnych operátorov, ktorí v krajinách Európskej únie fungujú dlhodobo.
Regionálne telekomunikačné podniky v otvorenom liste požiadali vládu SR, aby venovala výberu kandidáta mimoriadnu pozornosť aj vzhľadom k plánovanej opakovanej aukcii pre 5G siete a dbala na to, aby nevznikali pochybnosti o transparentnosti výberového konania, ani o tom, či bude nový predseda úradu funkciu vykonávať odborne, eticky a nezávisle, ako to káže zákon.
„V momentálne pozastavenej aukcii plánuje úrad prideliť frekvencie pre mobilné 5G siete na dobu 20 rokov. Toto aj ďalšie očakávané prideľovanie ovplyvnia trh na veľmi dlhú dobu, a preto je nevyhnutné, aby regulačný úrad postupoval nezávisle, transparentne, predvídateľne a chránil efektívnu hospodársku súťaž. Preto za najlepší krok považujeme voľbu kandidátov zopakovať a rozšíriť o komisiu, ktorá výber vykoná transparentne, verejne, vrátane prihliadnutia na riziká možných konfliktov záujmov,“ dodal M. Rybárik.
Toto je to posledné čo normálneho človeka má trápiť……..
Mňa teda trápi že pýtajú toľko prachov za služby co sú inde niekoľko krát lacnejšie. Veľké rozdiely sú aj medzi súčasnými operátormi.
Dúfam že nedopadne ako železničná doprava.
Aukcia 5G frekvencií jedinečnou príležitosťou ako pomôcť ekonomike Slovenska.
Závisí to veľmi od detailov licencie. Licencia by mala obsahovať povinnosť pre držiteľov poskytnúť transparentný prístup do svojej infraštruktúry konkurencii – bez ohľadu na to, či je držiteľom licencie, alebo nie. Dôvod je zrejmý – počet licencií, ale tiež počet lokalít vhodných na inštaláciu vysielačov je obmedzený.
To však zďaleka nestačí.
Kľúčovou požiadavkou po ktorej by sme mali volať je, aby držitelia dostali povinnosť poskytnúť úzkopásmový dátový prístup do siete NB-IoT (Narrow-Band Internet of Things) verejnosti a podnikateľskému sektoru ZADARMO.
Slovensko má určité predpoklady, aby sa stalo európskym lídrom v nastupujúcej revolúcii Internetu vecí. Disponuje odborníkmi pre zavedenie nových bezpečnostných štandardov – nízka bezpečnosť je Achillovou pätou týchto technológie.
Čo koronakríza ukázala úplne jasne je potreba odstrániť technologickú závislosť Európy od Číny – zo strategických aj bezpečnostných dôvodov.
Predstavte si na Slovensku milióny senzorov monitorujúcich počasie, parametre životného prostredia, parkovacie miesta, odpadové nádoby, inteligentné budovy, cesty a križovatky. Predstavte si desaťtisíce programátorov, riadiacich siete kolaborujúcich a autonómnych zariadení. Stovky firiem aktívnych v oblasti vývoja a výroby čipov a programovania riadiaceho softvéru. Hádam ešte nie je zabudnutá tradícia elektrotechnickej a presnej strojárenskej výroby.
Pokiaľ budú podmienky nastavené správne, Slovensko sa môže stať vedúcim európskym hráčom, práve tu sa pre celú Európu budú vyvíjať a vyrábať senzory, čipy, antény, softvér, autonómne zariadenia, či dokonca vozidlá a drony.
Pritom pre samotných operátorov – držiteľov licencie – poskytovanie služieb NB-IoT zadarmo nemusí byť stratový biznis, kvôli ktorému by mali platiť menej za licenciu. Naopak, premávka úzkoobjemových dátových prenosov vytvára významný dopyt po širokopásmových prenosoch (obraz, zvuk), ktorý by inak neexistoval.