Indické úrady zakázali používanie 59 aplikácií pôvodom z Číny, medzi ktorými nechýbajú populárne služby ako sociálna sieť TikTok, prehliadač UC Browser alebo napríklad Mi Community od Xiaomi.
Podľa indických úradov predstavujú tieto aplikácie hrozbu pre národnú bezpečnosť a súkromie indických občanov.
Ministerstvo informačných technológií v tlačovej správe uvádza, že obdržalo niekoľko sťažností, ktoré hovorili o krádeži osobných údajov, ohrození súkromia alebo o neoprávnenom prenose súborov na servery umiestnené mimo Indie.
Úrady chcú zakázaním vybraných aplikácií „zaistiť bezpečnosť a suverenitu indického kybernetického priestoru.“
Medzi zakázanými aplikáciami sa nachádzajú rôzne nástroje pre prehliadanie súborov a internetu, takzvané čističe pamäte, QQ aplikácie ekosystému čínskej spoločnosti Tencent, prekladač cudzích jazykov, pár foto a video aplikácií alebo napríklad hra Clash of Kings (zoznam TU).
Zákaz sa však netýka hry PUBG Mobile alebo aplikácií čínskeho výrobcu Huawei, ktorý pre zmenu čelí obvineniam z ohrozovania národnej bezpečnosti Spojených štátov amerických.
Pozornosť púta hlavne zákaz aplikácie TikTok, ktorú v Indii používa viac ako 100 miliónov prevažne mladých používateľov. Aj keď je TikTok v Indii nesmierne populárny, niektorí používatelia sociálnu sieť kritizovali.
Poukazovali na publikovaný obsah, ktorý neraz zobrazoval alebo podporoval násilie, týranie zvierat, sexuálne obťažovanie a ďalšie formy spoločensky neprípustného a protiprávneho konania.
Kritici TikToku v obchodoch s aplikáciami zámerne udeľovali najnižšie hodnotenia, proti čomu zakročil Google. Vymazal asi 8 miliónov negatívnych recenzií, keďže neboli podľa Google reprezentatívne a nesúviseli s kvalitou aplikácie. Boli považované za spam.
Zákaz čínskych aplikácií asi neprispeje k zmierneniu napätia, ktoré vzrástlo medzi oboma krajinami kvôli územným sporom v himalájskom regióne Ladakh. Pri konflikte v hornatom teréne nedávno zahynulo 20 indických vojakov a ďalší boli zranení.
Zatiaľ nie je známe, kedy zákaz čínskych aplikácií vstúpi do platnosti. Otázne je, ako budú tento zákaz indické úrady vynucovať. V Rusku pred dvoma rokmi zakázali používanie šifrovanej komunikačnej aplikácie Telegram, a to na základe prísneho protiteroristického zákona z roku 2016.
Zákaz nedávno zrušili s odôvodnením, že spoločnosť stojaca za aplikáciou Telegram prejavila ochotu pomôcť v boji proti terorizmu. Vysvitlo však, že aplikáciu Telegram aj napriek zákazu naďalej používali nielen bežní obyvatelia, ale tiež pracovníci niektorých vládnych inštitúcií.
Nie sú hlúpy tí indiáni :)))