Okrem pandémie koronavírusu momentálne Ukrajina bojuje s ďalším nebezpečným živlom – požiarom v tesnej blízkosti reaktora v Černobyle. S požiarom už v pondelok zápasili stovky hasičov. Predstavitelia pritom trvajú na tom, že momentálne nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
„Pre černobyľskú jadrovú elektráreň a skladovacie zariadenia momentálne nehrozí žiadna hrozba,“ povedal Volodymyr Demchuk, seniorský predstaviteľ ukrajinských záchranných zložiek.
Požiar sa v oblasti černobyľskej uzavretej zóny začal šíriť ešte pred 10 dňami. Kyjev takúto hrozbu neberie na ľahkú váhu, preto okamžite mobilizovala helikoptéry a viac ako 400 hasičov, ktorým pomáhajú aj lietadlá, ktoré na požiar denne zhadzujú stovky ton vody.
Lesné požiare v černobyľskej uzavretej zóne majú byť relatívne bežné. Hnutie Greenpeace Russia však upozorňuje, že aktuálna situácia je vôbec najhoršou od roku 1986, teda od roku, kedy došlo ku černobyľskej katastrofe.
Satelitné zábery pritom jasne ukazujú, že lesný požiar bol v jednu dobu len 1,5 kilometra od krytu na Černobyľskej jadrovej elektrárne. Požiar mal zasiahnuť plochu o rozlohe aspoň 20 000 hektárov.
Už aj Pripiať
Člen asociácie turistických sprievodcov po Černobyle, Yaroslav Yemelianenko pre média povedal, že požiar zasiahol už aj mesto duchov – Pripiať. „Situácia je kritická,“ skonštatoval na svojom Facebooku.
Poradca ministra vnútra Ukrajiny, Anton Gerashchenko však situáciu vidí ružovejšie. Na svojom Facebooku totiž povedal, že celá situácia „je úplne bezpečná“.
Pôvod požiaru hasiči vystopovali k ľuďom, ktorí v blízkosti reaktora vypaľovali suchú trávu. Požiar sa následne rozšíril a pohltil aj les. Podľa ukrajinskej vlády požiar nespôsobil zvýšenú mieru radiácie.