O tom, že na Slovensku máme špičkových expertov mnohí nevedia. Deň čo deň nám to však dokazujú špičkoví vedci, ktorí pripravujú riešenia navrhnuté tak, aby zachránili životy miliónov ľudí po celom svete.
Len nedávno slovenskí vedci predstavili nový test na koronavírus, ktorý štátu za pomoci spoločnosti ESET darujú v počte 100 tisíc kusov. Teraz však ďalší tím vedcov mieri ešte vyššie. Vyvíjajú vakcínu, ktorá bude schopná bojovať proti pandémii koronavírusu.
Spoločnosť Axon vo svojej tlačovej správe uvádza, že okrem vakcíny na Alzheimera, ktorá preukazuje obrovský potenciál s možnosťou zachrániť až 31 miliónov ľudí po celom svete, pracuje aj na vakcíne na nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19.
Axon má vyše 20-ročnú skúsenosť vo vývoji imunogénnych peptidových vakcín. Podľa slov spoločnosti ide o škálovateľnú technológiu, ktorá im za posledné týždne umožnila rýchlo postúpiť vo vývoji vakcíny na nový koronavírus.
„Máme viac ako 60 vedcov s expertízou v kľúčových oblastiach – imunológii, farmakológii, štrukturálnej biológii, proteomike a genomike, vďaka čomu má Axon ideálne podmienky na nájdenie rýchleho riešenia pre boj s novým koronavírusom,“ vysvetľuje hlavný vedecký pracovník spoločnosti Axon, Norbert Žilka.
Vakcína nespôsobí ochorenie
Spoločnosť Axon pre vývoj vakcíny používa najmodernejšie technológie, ktoré jej umožnia vytvorenie bezpečnej vakcíny určenej pre verejnosť. Axon ubezpečuje, že vakcína obsahuje len vybrané epitopy schopné vyvolať reakciu imunitného systému. Inými slovami, vakcína zalarmuje imunitný systém bez toho, aby bol samotný vírus schopný vniknúť do ľudských buniek a spôsobiť infekciu.
Biotechnologická spoločnosť zároveň upozorňuje, že u starších pacientov, ktorí sú ochorením COVID-19 najviac ohrození, môžu vzniknúť vážne problémy s dýchaním a zápal pľúc. Tie následne môžu viesť k trvalému poškodeniu pľúc a v niektorých prípadoch dokonca k smrti.
Starší ľudia na očkovanie reagujú výrazne horšie než mladší jedinci, preto u nich majú vakcíny len obmedzený efekt. Axon však prináša inovatívne technológie, ktoré stimulujú imunitné reakcie starších ľudí a ľudí s imunodeficienciou s cieľom zabezpečiť ochranu aj tejto časti populácie.
Firma verí, že pri aktuálnych podmienkach, ktoré počítajú so zrýchleným regulačným postupom by sa mohlo testovanie vakcíny spustiť už v septembri 2020. Finálna verzia vakcíny by mala byť dostupná budúce leto.
Je to síce krásne…ale..“už“ v septembri ? keď už v marci bolo neskoro ?!?!?!
A dokončená o rok, to už bude ľudská populácia možno pekne zdecimovaná, ekonómia pod bodom mrazu asi…no, uvidíme !