Asteroid Bennu je zaujímavým telesom, malou planétkou, ktorá môže byť taká stará ako samotná slnečná sústava.
Asteroid Bennu je podľa stupnice Palermo Technical Impact Hazard hrozbou, keďže existuje šanca, že sa zrazí so Zemou. Udiať by sa tak mohlo až niekedy za 150 rokov. Aj z tohto dôvodu je predmetom skúmania, ktoré má na starosti sonda OSIRIS-REx.
Americká sonda OSIRIS-REx vyštartovala k telesu v roku 2016. Z povrchu asteroidu má odobrať vzorky s tým, že sa s nimi vráti späť na Zem niekedy medzi rokmi 2023 a 2025. Vzorky poslúžia vedcom, vďaka čomu by sme sa mohli dozvedieť viac o vzniku slnečnej sústavy.
Samotný asteroid nie je veľký. Jeho polomer má len 262,5 metra (o niečo väčší ako Eiffelova veža). Zaujímavý je aj tým, že sa chová ako kométa. Uvoľňuje čiastočky, čo si vedci nevedia celkom presne vysvetliť. Predpokladajú, že zdrojom môže by náraz malých telies, meteoritov, do povrchu asteroidu, uvoľňovanie vodnej pary alebo napr. výrazné zmeny teploty, ktoré sú zapríčinené rotáciou planétky okolo vlastnej osi.
Asteroid Bennu je najnovšie unikátny v tom, že si ho môžeme prezrieť z poriadnej blízky. NASA zverejnila fotografiu povrchu asteroidu Bennu s extrémnym rozlíšením 50 669 x 25 350 pixelov, inak povedané, jeden pixel zodpovedá 5 centimetrom povrchu telesa. Zaujímavosť si všimol web Engadget.
Fotografia je mozaikou niekoľkých snímok, ktoré vyhotovila sonda OSIRIS-REx zo vzdialenosti 3 až 5 kilometrov od asteroidu medzi 7. marcom a 19. aprílom 2019. Žiadne planetárne teleso nebolo doposiaľ takto podrobne zmapované.
Bennu je vlastne „vesmírny šuter“, čiže na fotografií uvidíte len hŕbu kameňov. Žiadnych mimozemšťanov tam nenájdete. Pre nadšencov vesmíru ale ide o unikátny záber, prostredníctvom ktorého môžu skúmať teleso vzdialené niekoľko stoviek miliónov kilometrov od Zeme.
Uvedenú fotografiu si môžete vo formáte PNG stiahnuť z tohto odkazu. Má veľkosť 865 MB a menej výkonné počítače sa s jej zobrazením trochu potrápia.
Peknéééééééééé :)))
Si pamätám takých 22-23 rokov dozadu, keď som no mojom Celerone 950mhz spracovával fotku niekde okolo 5000×3000 pixelov :)))
A kamarátov Athlon so 64mb ram ju nedokázal ani zobraziť, lebo zaberala v pamäti (keď sa zobrazuje, tak má niekoľkonásobne viac, kto pracuje s Adobe vie o čom píšem…) okolo 150mb :))) a ja som mal vtedy 256mb už :))) to som bol iný séf :)))
—
PS : už ju sosám a som na ňu zvedavý :)))
Hlavne som zvedavý čo na ňu povie mobil ! :))) zatiaľ nemal problém asi s cca 300mb fotkou…tak uvidíme…