Spoločnosť Xiaomi predstavila v roku 2017 vlastný čipset pre smartfóny, ktorý pomenovala ako Surge S1. Išlo o relatívne bežnú sadu s 8 jadrami Cortex-A53 a grafikou Mali-T860, ktorá bola vyrobená 28nm technológiou.
Spoločnosť Xiaomi mala na podujatí MWC 2018 predstaviť novú generáciu čipsetu označenú ako Surge S2. Nikdy sa tak ale neudialo. Pôvodný čipset Surge S1 sa dostal len do jedného jediného zariadenia, modelu Xiaomi Mi 5c.
Surge S2 mal zase poháňať smartfón Xiaomi Mi 6c. Keďže sa jeho vývoj nikdy nedokončil, tento plán odpadol. Podľa informácií serveru gizmochina.com Xiaomi snahu vyvíjať vlastné procesory opúšťa. Vzhľadom na dosiahnutý pokrok to prekvapením nie je.
Xiaomi sa má preorientovať na iné projekty, ktoré nie sú také zložité a náklade ako vývoj vlastného čipsetu. V centre pozornosti divízie pre výskum a vývoj teraz stoja nízko energetické Bluetooth čipy a RF čipy – rádioprijímače a vysielače signálu.
Vývoj vlastného procesora je skutočne mimoriadne komplikovaný proces. Ani najväčší výrobca smartfónov na svete, Samsung, ktorý má v tomto odvetví dlhoročné skúsenosti, nedokázal vyrobiť čipset, ktorý by z hľadiska efektivity prekonal alebo aspoň dorovnal čipsety výrobcu Qualcomm.
Sady Exynos ležia v žalúdku aj fanúšikom smartfónov Samsung. Spustili online petíciu, ktorou chcú výrobcu presvedčiť, aby prestal predávať smartfóny s týmito čipsetmi. Čipsety Snapdragon sú podľa nich výkonnejšie a úspornejšie.
Medzi „elitnými výrobcami“ sa ešte nachádza Huawei, ktorý úspešne vyvíja a nasadzuje do praxe čipsety Kirin z divízie HiSilicon. Apple zase stavia na sadách Apple Axx, ktoré si navrhuje sám.
ŽE : spomínate si ? :)))) NIKTO SI NESPOMENUL už 5 dní po ohlásení :)))))