Zatiaľ čo sa svet kvôli pandémii koronavírusom pomaly uzatvára, vedci robia nadčasy. Ich cieľom je porozumieť tomu ako funguje nový koronavírus a prísť na spôsob liečenia nákazy ochorením COVID-19.
O najnovší prelom sa postarali austrálski vedci, ktorí v utorok publikovali svoje zistenia v žurnále Nature Medicine, informuje britská BBC.
Rovnaké zotavenie ako z chrípky
Vedcov zaujíma, ktoré bunky bojujú s vírusom. Táto informácia je extrémne dôležitá hlavne pri vývoji vakcíny, ktorú je nutné presne cieliť. „Toto je veľmi dôležitý objav. Vôbec prvýkrát začíname chápať to, ako náš imunitný systém bojuje s novým koronavírusom,“ opisuje zistenie spoluautorka štúdie, profesorka Katherine Kedzierska.
Výskum z The Peter Doherty Institute for Infection and Immunity v austrálskom Melbourne si okamžite všimli aj ďalší experti. Jeden z popredných vedcov ho opísal ako „prelomový“. Vďaka zisteniam špičkových výskumníkov budú môcť zdravotníci predpovedať správanie vírusu.
Štyri typy buniek
Z ochorenia COVID-19 sa od prepuknutia pandémie vyliečilo niekoľko tisíc ľudí. Je to teda známka toho, že ľudské telo dokáže nákazu poraziť. Vedcom sa podarilo identifikovať štyri typy buniek imunitného systému spájané s bojom s novým koronavírusom.
Vedci pozorovali pacientku, ktorá mala slabé až mierne príznaky ochorenia COVID-19 a žiadne iné prechádzajúce problémy.
47-ročnú ženu z čínskeho Wu-chanu liečili v austrálskej nemocnici. Z ochorenia sa vyliečila za 14 dní.
Profesorka Kedzierska pre BBC potvrdila, že lekári vyšetrili „kompletný obraz reakcie imunitného systému“. Tri dni pred úplným zotavením jej v krvi našli špecifické bunky, ktoré sa v rovnaký čas pred vyliečením nachádzajú aj u ľudí s chrípkou. Na analýze nepretržite po dobu 4 týždňov pracovalo viac ako 12 expertov.
„Vďaka objavu vieme, v akej fáze sa nachádzajú ľudia s ochorením,“ povedal profesor Bruce Thompson, dekan z Swinburne University of Technology. „Keď viete ako a kedy reaguje imunitný systém, viete predpovedať, ako dlho bude trvať liečba,“ dodal.
Ďalším krokom má byť zistenie či imunitný systém pri ľuďoch s ťažším priebehom ochorenia zaostáva z nejakého špecifického dôvodu. „Zistenie príčiny je veľmi dôležité, inak týchto ľudí nebudeme vedieť ochrániť,“ vysvetľuje profesorka Kedzierska.
Austrálski vedci na ďalší výskum obdržali finančnú podporu zo strany austrálskej vlády, ako aj od čínskeho miliardára a zakladateľa Alibaba, Jacka Ma.
Tak hádam do mesiaca sa toho americko-čínskeho hnusu zbaví svet……
Ľuďom to j.e.b.e. na hlavy a zbytočne panikária
Keď budeš nakazený a skapinať bude jebať akurát tebe.takto sa správa vedšina sveta takto to dopadlo
Keď sa nakaziš…a budú za teba dýchať ventilátory….a po vyliečeni budeš mať o 20% menšiu kapacitu pľúc..budeš aj tí panikáriť………