Čínsky výrobca Vivo v posledných rokoch predvádzal na podujatí Mobile World Congress koncepčné smartfóny s označením Apex, ktoré predstavovali akúsi víziu smartfónov budúcnosti.
Po modeloch Apex 2018 a Apex 2019 prezentoval najnovší prototyp Apex 2020. Keďže bolo MWC 2020 zrušené, koncept výrobca predstavil po vlastnej osi. Aj keď sa zariadenie nedostane na komerčný trh, za pozornosť stojí.
Niektoré technológie totižto môžu byť a zrejme aj budú súčasťou smartfónov, ktoré výrobcovia vyvinú v najbližších rokoch. Čo by to bol za koncept, kedy nevyzeral futuristicky.
Vivo Apex 2020 má jednoliatu konštrukciu s tzv. 120° FullView Edgeless obrazovkou (2330 × 1080 pixelov), ktorá má uhlopriečku 6,45-palca. Displej je zakrivený takmer až po zadnú časť konštrukcie. Prekrýva teda aj boky smartfónu, kde sa nenachádzajú žiadne fyzické tlačidlá. Ich úlohu zastupujú na tlak citlivé senzory.
Predná kamera je ukrytá pod obrazovkou. Toto riešenie v komerčnej sfére zatiaľ nepoužil žiadny výrobca. Ani sa tak skoro neudeje, keďže musia inžinieri vyriešiť problém s nedostatkom svetla, ktoré na snímač dopadá cez zobrazovací panel s vysokou hustotou pixelov. Funguje ako akýsi nechcený filter.
Spoločnosť Vivo tvrdí, že sa im podarilo navrhnúť oblasť okolo predného fotoaparátu tak, aby cez ňu prenikalo 6-násobne viac svetla oproti ostatným častiam obrazovky. Fotoaparát má rozlíšenie 16 Mpx, no produkuje 4 Mpx fotografie. Využíva technológiu pixel binning, v rámci ktorej spája informácie zo štyroch pixelov do jedného superpixelu.
Nemenej zaujímavé sú hlavné fotoaparáty na zadnej strane zariadenia. Pozornosť púta transfokátor s nepretržitým optickým priblížením v rozsahu od 5 do 7,5x. Periskop má štyri šošovky. Dve pevné a dve pohyblivé. Nachádza sa za nimi 16 Mpx snímač obrazu.
Druhý senzor má rozlíšenie 48 Mpx (výstup 12 Mpx fotografie) a extra účinnú mechanickú stabilizáciu. Štruktúra stabilizácie je podobná gimbalom. V porovnaní s klasickými optickými stabilizáciami sľubuje až o 200 % lepšiu účinnosť.
Ďalšou zaujímavosťou je bezdrôtové nabíjanie Super FlashCharge s rekordným výkonom 60W, ktoré dokáže nabiť 2000 mAh batériu za 20 minút. Výrobca neprezradil, ako veľkú batériu do smartfónu vložil. Je možné, že má len uvedených 2000 mAh, čo je vlastne jedno, keďže ide len o koncept, ktorý sa na trh nedostane.
Bežné drôtové nabíjanie prítomné nie je. Výrobca sa nezbavil len tlačidiel, ale aj USB-C rozhrania a reproduktorov. Zvuk emituje displej s konštrukciou – technológia Screen SoundCasting 3. generácie.
Ostatná špecifikácia je porovnateľná so súčasnými vlajkovými loďami. Vivo Apex 2020 teda poháňa čipset Snapdragon 865 s 5G modemom X55, 12 GB RAM, 256 GB interné úložisko alebo operačný systém Android 10 s prispôsobeným užívateľským prostredím.
Toto JE VTIP ROKU !!!!!!!! Ako ukameňujte ma…ale čo je na ňom to AKO TO MA VYPADAŤ ?!?!?
…
Ano, super zoom…aj ten gimbal, konečne to niekomu došlo….
ALE !!!!!!!!!!!
ZABILI TO TOTALNE …..
2000mah baterka ?!?!?! TO A K O FAKT V ROKU 2020 na „modernom“ smartfone baterka ako spred 5 rokov na lowende ?!?!? Keby mala aj 1000W nabíjanie tak je to NA-HOV-NO keď sa vybije za pár hodín používania !!
A 4mpix fotky ?!?!?! TO JE VTIP pekný už…..
A nakoniec…displej…TO JE HNUS VELEBNOSTI…
Jedine ak by mal cenovku do 250€ tak by mal šancu.Aj keď je jasné že sa nájdu „zberatelia“ čo si ho kupia…