Za posledných 10 rokov sme sa často stretli s prirovnaním výpočtovej sily telefónu, ktorý nosíme so sebou takmer všade s výpočtovou silou počítača poháňajúceho Apollo 11. Bez neho by v roku 1969 astronauti nedokázali absolvovať cestu na Mesiac a späť.
Rok 2020 so sebou prináša nový míľnik porovnávania výkonu moderných zariadení so zariadeniami našich pradedov. Vývojár z Apple, Forrest Heller, totiž tvrdí, že moderné USB C nabíjačky majú viac výpočtového výkonu než navigačný počítač v Apollo 11.
Slabší procesor, menej RAM
Aby nehovoril len tak do vzduchu, porovnal niekoľko hlavných špecifikácií z navigačného počítača a z nabíjačky Anker PowerPort Atom PD 2. Počítač z Apollo 11 má 4 kB RAM, čo je v porovnaní s 8 kB RAM v nabíjačke od Anker dvakrát menej. V jeho výbave bolo len 72 kB pamäte, čo je v porovnaní so 128 kB úložiskom opäť menej.
Najväčší rozdiel je však azda v procesore. Technológia spred vyše 50 rokov sa s modernými riešeniami veľmi porovnať nedá, no nedá nám to. Apollo 11 poháňal 1,024 MHz procesor, zatiaľ čo v nabíjačke od spoločnosti Anker sa nachádza 48 MHz procesor ARM Cortex-M0.
563x výkonnejšia
Celkovo to teda znamená, že moderná nabíjačka je približne 563-násobne výkonnejšia než navigačný počítač v Apollo 11. Zároveň dokáže poňať 1,78-krát viac inštrukcií a má dvakrát viac operačnej pamäte. Heller si dal na porovnaní skutočne záležať, detailnú analýzu zverejnil na svojom blogu.
Na palube Apollo 11 však boli štyri počítače, takže by ste si so sebou teoreticky mali zobrať až štyri nabíjačky. Heller však pochopiteľne vie, že nie je počítač ako počítač.
Tak či onak, ide o zaujímavé porovnanie. Technológie sa za 50 rokov zmenili na nepoznanie. Bude zaujímavé sledovať, čo sa stane za ďalšie polstoročie.
Aj moja 25-ročná kalkulačka je výkonnejšia ako ten počítač :))))))))))))))))