Prenášanie dát je v mnohých prípadoch viazané na internetové káble spájajúce kontinenty, štáty, mestá alebo odberné stanice. V budúcnosti sa to môže výrazne zmeniť, k lepšiemu, samozrejme. Vedci totiž hlásia prelom v technológii laserov schopných dáta prenášať rýchlosťami dosahujúcimi 100 gigabitov za sekundu.
Nový výskum využíva terahertzové kvantové kaskádové lasery schopné dáta prenášať rýchlosťami, aké si pri momentálnom stave technológií nedokážeme ani predstaviť. Ako vyplýva zo štúdie publikovanej v prestížnom žurnále Nature Communications, nová technológia by mohla výrazne zvýšiť rýchlosť prenosu dát.
Lasery sú podľa nového výskumu schopné prenášať dáta na krátke vzdialenosti rýchlosťou až 100 gigabitov za sekundu. Ide o tisíckrát vyššiu rýchlosť než priemerná rýchlosť internetu na svete. Predmetné lasery sú iné v tom, že svetlo vysielajú v terahertzovom pásme elektromagnetického spektra.
Vo veľkej miere sa doteraz využívali hlavne na analyzovanie chemikálií. Úprava na zasielanie dát by umožnila výskumným centrám, nemocniciam či iným inštitúciám vyžadujúcim ultrarýchle pripojenie komunikovať bez akýchkoľvek obmedzení.
Lasery dokážu dáta prenášať rýchlosťou 100 Gb/s hlavne vďaka schopnosti vypínať a zapínať sa približne 100 miliárdkrát za sekundu. Doteraz to možné nebolo, čo mení práve najnovší výskum. Takto rýchlu moduláciu sa vedcom podarilo dosiahnuť za pomoci svetla a zvuku.
„Výskum zatiaľ nie je úplne bez chýb. Stále potrebujeme viac času, aby sme lasery dokázali vyladiť tak, aby boli schopné spoľahlivo prenášať dáta ultravysokými rýchlosťami,“ opisuje novinku profesor Cunningham.
Ja aj tak potrebujem wifinu s aspoň 1Tbit za sekundu :))))))