Smartfón so skladacím skleneným displejom, ktorý doslova ohýba fyzikálne zákony. Takto výrobca Samsung opísal svoju novinku, smartfón Galaxy Z Fold, v oficiálnej tlačovej správe.
Displej zariadenia je tvorený UTG – ultra tenkým sklom, ktoré by malo byť odolnejšie ako displeje ostatných skladacích smartfónov, ktoré sú z plastu. Ide napríklad o priameho konkurenta Motorola Razr, ktorá využíva ohybný P-OLED displej (Plastic/Polymer OLED).
Samsung Galaxy Z Flip si vzal do parády YouTuber Zach Nelson (JerryRigEverything), ktorý je známy tým, že testuje odolnosť nových mobilných zariadení. Zach smartfóny zvykne napríklad páliť zapaľovačom alebo sa ich pokúša zlomiť.
Výpovednejší je však test odolnosti obrazovky podľa Mohsovej stupnice tvrdosti. Zach zistil, že sa na displeji Galaxy Z Flip objavili škrabance už pri testovaní 2. úrovne tvrdosti. Výrazné boli pri 3. úrovni tvrdosti. Bežný smartfón s klasickým pevným displejom zo skla väčšinou znesie viac – 5. – 6. úroveň tvrdosti.
To znamená, že obrazovku vyklápačky dokážete pri troche snahy poškriabať nechtom, čiže je jej odolnosť viac-menej porovnateľná s plastovými obrazovkami. Je teda obrazovka skutočne zo skla, ako tvrdí Samsung alebo ide o plast, ktorý je dobre ukrytý za marketingovým označením UTG?
Samsung podľa všetkého neklamal a displej Galaxy Z Flip je skutočne zo skla. Súčasťou obrazovky je totižto tenká ochranná plastová fólia, ktorá ale nie je určená na to, aby sa z displeja odlepila pri rozbalení smartfónu. Je funkčnou súčasťou obrazovky (podobne ako pri Galaxy Fold). Zach teda poškriabal fóliu.
Výhody sklenenej obrazovky stoja skôr na strane vzhľadu a celkového dojmu z používania. Sklo takpovediac drží svoj tvar, čiže pôsobí kvalitnejšie. Pri smartfóne Motorola Razr výrobca napríklad upozorňuje, že sa na obrazovke môžu objaviť „hrbole a hrče“.
Ultra tenké sklo nie je to isté sklo, z akého sú vyrobené obrazovky bežných smartfónov. Aby sa dalo zohnúť, musí byť skutočne veľmi tenké. Je teda krehké, preto naň netreba vyvíjať neprimeraný tlak. Na opatrné zaobchádzanie upozorňuje v stanovisku pre The Verge aj sám výrobca.
To, že sklo dokáže prasknúť dokazuje príspevok aktivistu Amira, ktorý si Galaxy Z Flip zakúpil. Displej jeho modelu popraskal v mieste ohybu. Naznačuje však, že to mohlo byť spôsobené chladným počasím.
Bez ohľadu na príčinu poškodenia, Samsung Amirovi obratom zaslal nový smartfón. Každý zákazník má nárok na jednu výmenu pri náhodnom mechanickom poškodení so spoluúčasťou 109 €.
Samsung Galaxy Z Flip by mal teda fungovať spoľahlivo, pokiaľ ho bude zákazník používať tak, ako odporúča výrobca. Ohybné obrazovky sú stále novou technológiou a nemôžeme očakávať, že ich vlastnosti budú porovnateľné s vlastnosťami klasických plochých obrazoviek.
[irp posts=“106369″ ]
UTG sklo prináša isté výhody, extra odolnosť ale medzi ne asi nepatrí. Stále existuje možnosť, že je sklo zmesou polymérov a skla, čiže by mohlo ísť akýsi „hybridný medzikus“ medzi sklom a plastom. Zákony fyziky nepustia a klasické sklo jednoducho nemôžete len tak ohnúť bez toho, aby sa nepoškodilo.
Na záver pripomenieme, že Model Galaxy Z Flip sa bude na Slovensku predávať už od 21.2.2020 za 1480 € v čiernej aj fialovej farbe.
TA SPODNA FOTKA MA POBAVILAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :))))))))
Sa budem ešte týždeň rehotať zo sna aj :)))))))
Čo na to celé povedať ? Jednou vetou páni – JE TO DAŇ ZA DEBILITU samsungových ovečiek alebo ako vás čo sa tak trasiete na predražené a očividne ani polovicu nie hodnotné výrobkyy kedysi dobrého výrobcu………..
PS :
1 – MALO TO BYŤ JASNE UVEDENE, že ten HNOJ sa NESMIE používať v chladnom počasí !!!!!!
2 – MALI TAM SPRAVIŤ DISPLEJ Z 2 SAMOSTATNYCH DIELOV !!!!!!!
A presne toto som písal pred týždňom-dvomi – že ani tieto nové „lámačky“ nevydržia ani prd !!!
Myslite si o mne že na všetko len pindám, ALE MAM TAKMER VŽDY PRAVDU :))))))))
Prosím umlcte niekdo tento fake profil pod ktorým sa skrýva pán Lehotka ktorému čo už nešlo komentovať?? Zase čo príspevok to komentár a pekne kktny veľa ráz…