Výrobcovia elektromobilov udávajú pri dojazdoch ich štvorkolesových produktov skratku WLTP, EPA alebo NEDC. Každá jedna reprezentuje rozdielnu metriku, prostredníctvom ktorých možno zistiť podstatnú vlastnosť vozidla.
To, čo jednotlivé metriky rozdeľuje, je ich prísnosť a teda aj presnosť. Dojazd podľa štandardu americkej organizácie EPA (Environmental Protection Agency) má byť o niečo bližšie k realite ako napríklad taký dojazd, ktorý bol vypočítaný podľa kritérií štandardu WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure). Čo však skratka NEDC?
Kedysi NEDC, dnes WLTP
NEDC (New European Driving Cycle) v týchto dňoch už patrí do starého železa, pretože ju postupom času vytlačil do úzadia presnejší štandard WLTP.
Metrika NEDC vznikla v 80. rokoch uplynulého storočia a jej obrovská nevýhoda tkvela v tom, že boli známe hodnotiace kritéria vrátane toho, že prebiehala v laboratóriu, nie priamo v teréne. Mnoho výrobcov klasických automobilov to, samozrejme, využilo a počas testov dosahovali oslňujúce výsledky. Potenciálnych zákazníkov potom lákali na neodolateľne nízke spotreby, ktoré však mali od reality pomerne ďaleko. Aj kvôli tomu nebola od roku 1997 aktualizovaná.
Európa preferuje WLTP
Ak je reč o starom kontinente, tak ten preferuje metriku WLTP. Pokiaľ chce niekto v Európe predávať elektromobil, uvádzaný dojazd musí byť po novom vypočítaný práve podľa jeho kritérií. Platí to však iba o úplne nových modeloch, preto sa v niektorých prípadoch ešte stále používa NEDC.
Výnimkou nie je ani americká Tesla. Stačí navštíviť jej web stránku, vybrať niektorú z európskych krajín a potom prepnúť na Spojené štáty americké, kde pre zmenu uvidíte skratku EPA.
Americká EPA a efektivita
Kritéria americkej Environmental Protection Agency sa vo veľkej miere zameriavajú na rýchlu jazdu po diaľnici, preto sú výsledky metriky považované za najbližšie k realite. V niektorých prípadoch môže ísť o rozdiel až niekoľko desiatok kilometrov.
Skvelým príkladom je nemecký elektromobil Porsche Taycan Turbo s až 92-kilometrovou priepasťou. Zatiaľ čo podľa WLTP reportuje 412-kilometrový dojazd, podľa EPA zvládne prejsť iba 320 kilometrov.
The EPA has certified the Porsche Taycan for 201 miles of EPA range.
That’s 69 MPGe — for comparison the Model 3 scores 140
Remember, all EVs are not created equal:
– Model 3 has 2x efficiency of a Taycan
– Model Y has > range on a 75 kWh battery than Mustang has on 100kWh pic.twitter.com/qlgw3fRG25
— 3rd Row Tesla (@thirdrowtesla) December 11, 2019
Konkurenčný Tesla Model S má síce obdobne veľkú batériu, EPA však tvrdí, že po plnom nabití prejde 560 kilometrov. To je rozdiel slušných 240 kilometrov.
Odborníci ukazujú prstom na horšiu energetickú efektivitu pohonného systému automobilky Porsche, ktorý žerie podstatne viac elektrickej energie ako ten z USA. V prípade elektromobilu Model 3 je efektivita dokonca lepšia až dvojnásobne. Z toho vyplýva, že netreba pozerať iba na čísla technickej špecifikácie.