Spotrebiteľský trh začína zaplavovať čoraz viac elektroniky s podporou pre Wi-Fi 6 – ďalšiu generáciu Wi-Fi konektivity. V klube je smartfón Samsung Galaxy Note 10, najnovší iPhone 11 aj nedávno predstavené notebooky od viacerých renomovaných výrobcov, ktoré uzreli svetlo sveta počas CES 2020.
Nový štandard s označením 802.11ax prichádza, aby nahradil v týchto dňoch zaužívaný štandard Wi-Fi 5 (alebo aj 802.11ac), ktorý nájdeme takmer všade okolo nás. Keď sa tak stane, teoretické maximum rýchlosti porastie z 3,5 Gbps až na 9,6 Gbps. Nejde tu však iba o vyššie rýchlosti prenosu dát, ale aj o lepšiu efektivitu fungovania či väčšie kapacity hardvéru. To všetko vyžaduje prichádzajúci internet vecí (IoT).
Keďže sa z Wi-Fi konektivity postupom času stala povinná súčasť výbavy elektronických zariadení, porástli i nároky na naše Wi-Fi routre. Čím viac sa ich v jednu chvíľu pripojí k jednému zdroju dát, tým horšie môžu byť skúsenosti jednotlivých používateľov. Preto prichádza na scénu Wi-Fi 6.
„Dodatočná šírka pásma je skôr o tom, ako umožniť smerovačom škálovať rozsah veľkého množstva zariadení vo vašej domácnosti a nie poskytovať neuveriteľne prudké rýchlosti na jednom zariadení,“ píše The Verge.
Wi-Fi 6
Ak niekto disponuje smartfónom alebo notebookom, ktorý je vybavený ďalšou generáciou Wi-Fi konektivity, ešte stále to neznamená, že toto privilégiu aj využije. Pokiaľ nemá v blízkosti Wi-Fi router s rovnakými kapacitami, tak príliš nepochodí. A práve v tom tkvie najväčší problém. Ich cenovky sú ešte stále relatívne vysoké.
Výhody Wi-Fi 6
- vyššia rýchlosť prenosu dát
- zvýšená kapacita
- výkon v prostrediach s mnohými pripojenými zariadeniami
- vylepšená energetická efektivita
Veci by sa však mali počas nadchádzajúcich mesiacov citeľne zmeniť. Príchod čoraz väčšieho množstva spotrebnej elektroniky s podporou pre Wi-Fi 6 bude tlačiť na výrobcov routerov, aby priniesli cenovo dostupné kúsky pre masy. Vyhodiť dve až štyri stovky za jednu stanicu si v našich končinách dovolí asi len technologický nadšenec alebo moderná spoločnosť.
tie lacne maju problem, maju slaby cpu a max mumimo 4×4 (max pre AC) nie 8×8(max pre AX) takže je to troška chytrejší AC ale na dorovnáva kvalitné AC ako RB4011 od mikrotiku alebo AC LR od ubiquity…