Inovácie v leteckom priemysle čerpajú inšpiráciu aj z prírody okolo nás. Skvelým príkladom je operenie holuba, ktoré nám môže jedného dňa pomôcť zostrojiť ekonomickejšie riešenia. Privítajte preto PigeonBot.
Ako informuje TechCrunch, za robotickým holubom PigeonBot stoja inžinieri z renomovanej Stanford University. Tí ho vytvorili preto, aby mali vedci na čom detailnejšie študovať priebeh operených letov. Nadobudnuté poznatky by mohli v budúcnosti prispieť k lepšiemu alebo efektívnejšiemu fungovaniu dnešných lietadiel.
„Princípy morfovacieho krídla, ktoré sú tu uvedené, môžu inšpirovať ekonomickejšie a jednoduchšie návrhy morfovacích krídel pre lietadlá a roboty s väčšou mierou voľnosti, ako sa doteraz predpokladalo,“ uvádzajú odborníci v práci na webe Science Magazine.
Vznik PigeonBota
Projekt viedol profesor strojného inžinierstva David Lentink, ktorému pomáhalo niekoľko postgraduálnych študentov. Spočiatku skúmali „biomechaniku morfovacieho mechanizmu vtáčieho krídla“, vďaka čomu nadobudli skúsenosti a tie im potom poslúžili na to, aby vytvorili „morfujúceho biohybridného robota so skutočným perím.“
Pochopenie fungovania vtáčích krídiel či vzájomnej spolupráce medzi pierkami a ďalšie bádania otvoria dvore príchodu nevšedných inovácií. Preto majú odborníci v pláne zostrojiť ďalších lietajúcich robotov, no tentokrát s perím z iných vtákov. Chcú tak zistiť, či je technika letu holubov rovnaká alebo podobná tým, aké využívajú iné známe druhy.
Vypadá to na skutočnú high-tech hračičku :)))))
Ale videl som podobnú srandu už v akcii, ako, na nahrávanie videa z letu nepoužitelné kvôli pohybu, ale ten ladný pohyb je zaujímavý.Len neviem si predstaviť na čo by sa to dalo reálne využiť ??? Ale ak by to malo povedzme, o 50% nižšie energetické nároky na let v porovnaní s klasickou vrtulou, tak sa to naisto oplatí ďalej skúmať !