Svet sa od začiatku roka pozerá na to, ako sa z Číny postupne rozširuje nákaza koronavírusom 2019-nCoV. Vírus sa dostal takmer do všetkých kútov sveta, vrátane Európy. Prvé prípady nákazy hlási Francúzsko, Nemecko aj Rakúsko. Ľudia preto reagujú a nakupujú zdravotnícke pomôcky – najčastejšie rúška.
Samotné rúška však neslúžia na ochranu pred vírusmi, baktériami či ďalšími toxickými látkami. Naopak, určené sú pre ľudí s virózou, ktorí nechcú aby sa vírus ďalej šíril.
Inými slovami, rúško je určené pre nakazeného človeka, napríklad na ceste do nemocnice. Pre zdravých ľudí je určený respirátor.
Hlavný rozdiel medzi rúškom a respirátorom tkvie v jeho konštrukcii. Tvár človeka totiž musí kopírovať oveľa lepšie, aby dovnútra nepustil zákerné vírusy či baktérie. Spravidla sa skladá z mäkkej aj tvrdej časti.
Rôzne certifikácie, funguje len jedna
Respirátory disponujú rôznymi certifikáciami rozdelenými podľa toho, čo sú schopné odfiltrovať. Ich súčasťou je aj samostatný filter, ktorý pri vdychovaní a vydychovaní filtruje okolitý vzduch. Aerosol a prach by pre kvalitný respirátor nemal byť žiadnym problémom.
Respirátory sú rozdelené do troch skupín (podľa certifikácie)
- FFP1 – zachytí 80 – 90 % jemných prachových častíc a aerosolov
- FFP2 – zachytí aj niektoré slabšie toxické látky s účinnosťou do 95 %
- FFP3 – najvyšší štandard, zachytí prach, aerosol, vírusy, baktérie aj spory s účinnosťou nad 99 %
Pred koronavírusom ochráni teda až respirátor s certifikáciou FFP3. Aj pri využití takýchto respirátorov však bez kompletného ochranného odevu stále hrozí riziko infekcie. Vírusy sa totiž do organizmu dokážu dostať napríklad cez oči.