Vedcom sa konečne podarilo dekódovať bizarné správanie mozgových buniek. Nielen to, podarilo sa im toto správanie naprogramovať do počítačového čipu.
Malé neuróny môžu výrazne pomôcť pri navrhovaní lekárskych prístrojov. Sú presné, dokážu replikovať zdravú biologickú aktivitu a v porovnaní s aktuálne používanými mikročipmi vyžadujú zlomok energie. Keď spomíname zlomok, tak to tak aj myslíme. Vedci tvrdia, že čipu v porovnaní s aktuálnymi riešeniami vystačuje jedna miliardtina energie. Vyplýva to z tlačovej správy University of Bath.
Neuróny sa v ľudskom tele správajú podobne ako elektrické obvody. Ich správanie sa však často mení a je často nepredvídateľné hlavne vtedy, keď ide o analyzovanie vzťahu medzi vstupnými a výstupnými elektrickými impulzmi. Umelé mozgové bunky, ktoré sa vedcom podarilo vytvoriť však úspešne napodobňujú aj toto správanie. Výsledky publikované v žurnále Nature Communications naznačujú, že vedci úspešne replikovali správanie neurónov v mozgu potkanov, a to hneď z dvoch oblastí.
„Neuróny boli doteraz ako čierne skrinky. Nám sa podarilo tieto skrinky otvoriť a nahliadnuť do vnútra,“ opisuje úspech výskumu fyzik Alain Nogaret z University of Bath. „Naša práca mení paradigma, pretože poskytuje robustnú metódu reprodukcie elektrických vlastností reálnych neurónov do extrémnych detailov“.
Vedci chcú výskum využiť pri navrhovaní lekárskych prístrojov, ktoré budú lepšie prispôsobené ľudskému telu. Ako príklad uvádzajú kardiostimulátor, ktorý bude schopný vnímať rôzne stresy a nároky, ktoré môže v daný moment telo vyžadovať.
University of Bath ??? už ten názov je dôveryhodný ako Afgánec na letisku :))))))))
Lepsie ako tvoja vysoka skola zivota
Ako povieš…….lebo ty ma poznáš dokonale čéče :)))))))))))))))))
PS : ja mám bakalára + magistra farmácia chlapček zlatulinučký…ale to asi nevieš ani čo znamená :)))))
University of Bath je 9. najlepšia univerzita v Britanii 🙂
No…tak nieje ani v prvej 5tke :)))))