Moderné technologické vymoženosti otvárajú bránu produktom s vlastnou genetickou informáciou. Ak ich výrobcovia jedného dňa obohatia o umelé DNA, 3D tlačiareň z nich potom spraví dokonalé kópie.
Niečo podobné sa podarilo aj dvom tímom odborníkov zo Švajčiarska a Izraelu.
Genetickú informáciu, ktorá obsahovala 45 kilobajtov kľúčových informácií, vložili do mikroskopických guľôčok zo skla a z tých spravili súčasť plastu, aby z neho mohli vytlačiť zajaca a potom ho ešte naklonovať. Prostredníctvom malého úlomku z uší sa dostali k výrobným inštrukciám, vďaka ktorým tlačiareň vedela, čo má robiť.
3D printers, synthetic bunnies and artificial DNA? Pretty much my ideal content. @leslie_nemo breaks down how researchers encoded these plastic critters with the data to „reproduce,“ like, uh, rabbits. https://t.co/Tv0tA8d8iE
— Alex Orlando (@Alex_E_Orlando) December 10, 2019
Výsledok bol presne taký, aký odborníci aj očakávali. 3D tlačiareň vyrobila identickú kópiu zajaca s identickou DNA, a to umožnilo vyrobiť ďalšiu. Dokopy sú na svete štyri rovnako vyzerajúce kópie.
„Boli sme nesmierne radi, keď sa nám podarilo prečítať našich prvých zajacov,“ prezradil na margo úspechu Robert Grass, šéf švajčiarskeho tímu.
Vedecký web NewScientist podotýka, že reprodukcia plastových objektov bola možná aj po deviatich mesiacoch od vytlačenia zajaca.
Ešte si počkáme
Možno to vyzerá sľubne, no na aplikáciu v praxi si ešte nejaký ten rok nepochybne počkáme. Výskumníci chceli týmto spôsobom iba demonštrovať vymoženosť, aká bude v neďalekej budúcnosti bežnou súčasťou našich životov.