Spoločnosť Huawei a jej pobočky sa už niekoľko mesiacov nachádzajú na takzvanej čiernej listine, kam ich zaradila americká vláda. To znamená, že americkí výrobcovia nesmú čínskemu gigantovi dodávať žiadne technológie.
Embargo stále pretrváva, nedávno došlo k jeho predĺženiu o ďalšie tri mesiace. Ak chcú firmy spoločnosti Huawei súčiastky dodávať, požiadať musia o zvláštnu licenciu.
Učinilo tak približne 300 amerických firiem. Vláda Spojených štátov časť žiadostí odobrila, mimo iných aj tú od spoločnosti Microsoft. USA sa domnievajú, že Huawei predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, preto prísne sankcie voči tejto spoločnosti zaviedli.
The Wall Street Journal informuje, že si spoločnosť Huawei dokáže poradiť aj bez komponentov amerických firiem. Správu zhrnul portál MarketWatch.
Japonskí technológovia z UBS a Fomalhaut Techno Solutions rozobrali najnovšiu vlajkovú loď Huawei Mate 30 Pro a podrobne preskúmali jej vnútorné komponenty. Zistili, že neobsahuje žiadne súčiastky, ktoré by pochádzali od amerických firiem.
Podobne je na tom aj model Y9 Prime a ďalšie, ktoré boli uvedené na trh od mája tohto roku. Huawei stále používa niektoré polovodičové komponenty z dielní amerických výrobcov. Svoju závislosť od dodávateľov však dokázal znížiť. Model Mate 30 Pro rozobral aj populárny portál iFixit, ktorý zostavuje pre bežných spotrebiteľov servisné príručky.
Huawei sa možno zaobíde bez amerických súčiastok ako hardvéru. Kľúčový je ale softvér, operačný systém Android a pridružené služby a aplikácie od Google. Huawei ich stále nemôže používať a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť.
táto platňa je už taká obohraná……………..
Ako tvoja jebnutosť
Otázne je, koho bude toto embargo nakoniec bolieť viac: či Huawei (Čínu), alebo výrobcov niektorých komponentov (USA)? V každom prípade to ale prispeje k stúpajúcemu trendu nezávislosti Huawei od USA…
Podobné je to zo sankciami EU proti Rusku,domaci vyrobcovia sa prisposobili a zacali sami vyrábať vyrobky,ktore sa nesmu do Ruska dovážať,ide najmä o potraviny
Áno; samozrejme. Takéto sankcie v dlhodobejšom horizonte Rusko len posilnia – naučia sa byť plne sebestačnými a trvalo po každej stránke nezávislými od EU, či USA – a na ich tovary sa vybodnú. Takže nakoniec efekt presne opačný, než bol zámer. A sú zadobre s Čínou – a tí vyrobia všetko. Už dnes sa stávajú technologickými lídrami vo vede a výskume. Európa a hlavne USA sú vyhorené pokiaľ ide o mozgy vo výskume- aj tak ich bola väčšina z cudziny….