Napätie v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou pokračuje. Spojené štáty zakázali na svojom území predaj zariadení čínskej značky Huawei, ktoré môžu podľa americkej administratívy predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Peking nezostáva USA nič dlžný a zo štátnej správy vytláča zahraničný (západný) hardvér a softvér. Vláda nariadila štátnym úradom a verejným inštitúciám, aby prestali používať „cudzie“ počítačové vybavenie.
Na správu od Financial Times upozornil technologický magazín Engadget.
Peking pochopiteľne odporúča ako náhradu za západný hardvér a softvér zariadenia z produkcie domácich čínskych firiem. Postupný prechod na domáce technologické alternatívy bude prebiehať do roku 2022.
Zákaz sa tým pádom dotkne spoločností Microsoft, Dell, HP alebo Apple, ktorých produkty už nebudú môcť v štátnej sfére pôsobiť. Úradníci môžu nahradiť produkty týchto firiem napríklad za zariadenia spoločnosti Lenovo, ktorá je domáca, teda čínska.
Faktom však je, že Lenovo využíva procesory Intel pochádzajúce z USA a pevné disky Samsung (Južná Kórea). Pojem „domáce technológie“ tak zrejme nemá úplne jednoznačný rozmer. V prípade mobilných zariadení by čínskym úradom mohol vyhovovať napríklad Mate 30 Pro, ktorý nevyužíva ani jeden komponent pochádzajúci z USA.
Čína nie je jedinou krajinou, kde sa prejavuje snaha uprednostňovať vlastné domáce technológie na úkor tých zahraničných. Nový zákon v Rusku stanovil povinnosť vopred inštalovať do vybraných elektronických zariadení predávaných na ruskom trhu (smartfóny, tablety, televízory…) ruský softvér a aplikácie, ktoré majú slúžiť ako alternatíva k „západným“ aplikáciám.
Zákon začne platiť v lete budúceho roka. Bude zaujímavé vidieť, či výrobcovia elektroniky požiadavkám zákona vyhovejú alebo trh radšej opustia.
Nech sa zaminuje celá čína a odpáli sa do ****** * ************ *********** :)))))))))))
Si kuknite dokument : Trabantem z Indie až domů – konkrétne diel 13 a pochopíte čo je to za pri****nú celú krajinu………..nešiel by som tam ani keby mi za to chceli platiť 1000€ na hodinu !!!!!!!
zaujimave ze v Severnej Kórey ti nevadilo byt (co si v jednom z tisicov komentov co tu mas spominal)… 😀 ale do Ciny ani za 1K€/hod hej? to mi nevychadza pocuj 😀