Doktori z americkej univerzity majú na konte dôležitý míľnik. Ako prví na svete uviedli jedného z nás do stavu, ktorému odborníci hovoria umelá hibernácia. Takzvaná pozastavená animácia môže vraj zachrániť nejeden život. Na výsledky štúdie si ale musíme ešte chvíľu počkať.
Ako informuje vedecký web New Scientist vo svojom exkluzívnom článku, odborníci chcú týmto spôsobom získavať drahocenný čas, bez ktorého by za bežných okolností pravdepodobne prišli o pacienta. Skvelým príkladom je postrelený alebo bodnutý človek, ktorý stratil veľa krvi. Procedúru zatiaľ umožnia podstúpiť iba tomu, kto nemá takmer žiadnu inú možnosť.
Technika EPR
Pozastavenie animácie, čiže životných funkcií, spôsobí ochladenie ľudského tela na 10 až 15 stupňov Celzia. Nehodia ho však do chladničky, ani nič podobné. Jeho krv iba jednoducho dočasne nahradia veľmi chladným soľným roztokom a následne ho odpoja od chladiaceho systému, aby mohli začať s chirurgickým zákrokom. Na to majú zhruba dve hodiny.
Exclusive: Humans are being placed in suspended animation for the first time. In a clinical trial in the US doctors are holding humans at death’s door for a few hours to find out if it’s possible to fix traumatic injuries that would otherwise cause death https://t.co/rc14KVygdd pic.twitter.com/ILGoWoFYOi
— New Scientist (@newscientist) November 20, 2019
Táto technika nesie názov emergency preservation and resuscitation, alebo iba jednoducho EPR. Doktorom sa vďaka nej podarilo utíšiť metabolizmus vrátanej mozgovej aktivity, zastaviť srdce a zároveň i uchovať tkanivo. Dobrovoľníkov tak uviedli do stavu, kedy v podstate dočasne prestali žiť.
Ešte si počkáme
Zatiaľ ide len o vedeckú štúdiu, ktorej sa zúčastní obmedzený počet vážne zranených. Americká FDA dala miestnej University of Maryland špeciálne povolenie, aby nazbierali dáta a vyhodnotili, či si technika ERP nakoniec predsa len zaslúži zelenú. Výsledky sa síce dozvieme až koncom roka 2020, no už v týchto dňoch vieme, že má od dokonalosti ešte celkom ďaleko.
Ako píše web ExtremeTech, počas opätovného okysličovania buniek môže nastať takzvané reperfúzne poškodenie, a to neveští nič dobré. V budúcnosti by nám však s týmto problémom mohli pomôcť špeciálne lieky so schopnosťou zmierniť alebo úplne eliminovať potenciálne zdravotné následky.