Skupinka vedcov z viacerých amerických univerzít prišla na spôsob, ako zlepšiť pokrytie štandardnej Wi-Fi siete aj bez použitia dodatočného hardvéru. A to až o niekoľko desiatok metrov.
Experiment, ktorý zrealizovali, prebehol úspešne. To znamená, že nie je reč iba o teórii, ale niečom, čo skutočne existuje a dokonca aj funguje. Prezentácia inovácie prebehla počas podujatia MobiCom 2019.
Nový softvér dokáže prostredníctvom modifikácie už existujúceho Wi-Fi protokolu zlepšiť pokrytie bezdrôtovou sieťou o viac ako 60 metrov. Nepotrebuje k tomu dokonca ani žiadny dodatočný hardvér. Vystačí si úplne sám.
ONPC protokol
Vedci mu hovoria ONPC (On-Off Noise Power Communication) protokol a jeho šírenie môže prebiehať cez OTA aktualizáciu. Medzi podporované zariadenia vraj teoreticky patria všetky kúsky, ktoré disponujú Wi-Fi konektivitou. Routre v našich domácnostiach nie sú teda žiadnou výnimkou.
Congrats to my former PhD student Philip Lundrigan https://t.co/5l63ZA50sw for his presentation at #mobicom2019 yesterday on ONPC, a software update for WiFi to achieve long range, low rate data: https://t.co/UBeJcpfEYN
— Neal Patwari (@nealpatwari) October 23, 2019
Vyššie spomínaná modifikácia je potrebná z toho dôvodu, aby bolo možné udržať signál pri rýchlosti aspoň 1 bit za sekundu. Za bežných okolností by s tým bol problém.
„Štandardná Wi-Fi na udržanie signálu požaduje rýchlosť aspoň 1 megabit za sekundu,“ píše TechSpot. Ak by sme 1 megabit premenili na bity, získame číslo 1 000 000.
Experiment zahŕňal kombináciu nového protokolu, aplikácie s názvom Stayin‘ Alive a jedného zariadenia. Čo sa týka výsledku, tak vedci touto taktikou rozšírili štandardné Wi-Fi pokrytie o slušných 67 metrov. Keď aplikácia zaznamenala stratu Wi-Fi signálu, začala prenášať dáta cez ONPC.
„To najlepšie na tejto technológii je, že za ňou stojí softvér“, uviedol Phil Lundrigan, jeden z členov vedeckého tímu.
Aj mobilné siete a Bluetooth
Technológia nie je limitovaná iba na Wi-Fi siete, čo znamená, že ju možno obdobne využiť aj pri mobilných sieťach alebo Bluetooth konektivite. Momentálne ale nič bližšie nevieme.
Čo sa týka aplikácie v praxi, ONPC protokol môže pomôcť s akceleráciou rozmachu internetu vecí (Internet of Things). Ak zaujme výrobcov hardvéru, o čom niet už teraz žiadnych pochýb, elektrické zariadenia okolo nás ponúknu Wi-Fi konektivitu s naozaj nadštandardným dosahom.
Odborníci tvrdia, že z ich výtvoru budú spočiatku benefitovať najmä systémy pre monitorovanie kvality vzduchu alebo garážové senzory pre automatizované otváranie dverí.
vypadá to na pekný fame…
prečo na to prišli až teraz ?!
Ja by som povedal, že prioritou vždy bola a aj je rýchlosť a odozva. Načo mi bude v mobile dosah o 60m viac keď mi aktuálna rýchlosť nebude stačiť ani na načítanie stánky. Rozumiem že pre zariadenia ktorym stačí poslať pár paketov (Smart home zariadenia a pod) je to prínos, ale keď si pozrieš ponuku wifi zariadení všetky sa zameriavajú na priepustnosť kôli hrám a videám.
Niečo také už tu dávno je… Volá sa to roaming protokol, a keď to zapneš, tak síce sa zvýši dosah wifi jak sviňa, ale rýchlosť a stabilita ide dole…
takže zase nanič fame…ešte že máme wifi-repeateri…